11. ledna 2013

Dáte si také amasaké?

Hezký den všem,

dnes pro vás mám další sladkost. Tentokrát to bude amasaké, obilný krém pocházející z Japonska, který prochází procesem fermentace, a proto má přirozeně sladkou chuť. Nenajdete v něm žádný jednoduchý cukr, konzervační látky, ani žádné jiné umělé látky. Jeho příprava je sice kapičku složitější, ale věřte mi, že rozhodně stojí za to aspoň jednou zkusit.

Takže co to tedy přesně je?
Amasaké se vyrábí z různých druhů obilovin, do kterých zapracujeme pšeničné klíčky. Ty pomocí enzymů rozloží přirozenou formou složité cukry na cukry jednodušší. Tím pádem je kaše nejen sladká, ale i lehce stravitelná.

K jeho přípravě je potřeba mít předem naklíčenou pšenici, která poslouží jako přirozený startér procesu fermentace. Pokud si uděláte dostatečnou zásobu naklíčené usušené pšenice, její zásoba vám vydrží docela dlouho, protože je startéru do amasaké potřeba jen malé množství.

Jak udělat naklíčenou pšenici?
Pšenici lze koupit v obchodech zdravé výživy, hledejte pšenici ozimnou.
Pšenici důkladně opereme a přes noc namočíme do vody.

Ráno dáme pšenici do většího hrnce.

Pokryjeme jej hustou gázou a upevníme ji k hrnci provázkem.




Hrnec otočíme a vodu z namáčení přes gázu vylijeme.

Hrnec dáme dnem vzhůru na pekáč tak, aby pšenice ležela na gáze a mohl pod ní proudit vzduch.

Pšenici přes gázu 2 x denně propláchneme, vylijeme a vrátíme na původní místo. Za 3 dny jsou většinou přes gázu vidět prorůstající kořínky. Klíčky by měly být bílé barvy (ne zelené).



Teď je čas pšenici usušit. Rozložíme ji na pekáči na radiátoru.


Po usušení dáme pšenici do sklenice s víčkem. A máme hotový startér. Šlo to jako po másle, co říkáte?

A nyní se už pustíme do přípravy samotného amasaké.
Můžeme jej připravit z jakéhokoli druhu obilí. Nejlepší je ale z rýže, jáhel, pohanky nebo krup. Možné jsou i různé kombinace těchto obilovin.

Obilí uvaříme a necháme vychladnout na 60 stupňů. Pokud nemáme k dispozici teploměr, ponoříme do hrnce prst a pokud jsme schopni obilovinu zamíchat, aniž by nás pálil prst, ale je pořád teplá, bude teplota tak akorát. Pomocí kuchyňského robotu rozmixujeme 1 nebo 2 lžíce startéru a zamícháme do obilí. Dbáme přitom na to, aby se startér dostal všude.



Hrnec zabalíme do deky, peřiny nebo spacáku. Je zapotřebí, aby se teplota v hrnci udržovala konstantně okolo 50 stupňů. Teplo můžete dodávat pomocí elektrické dečky nebo tím, že položíme zabalený hrnec na radiátor. Nyní necháme amasaké asi 6 hodin zrát. Nezapomínáme amasake sem tam zamíchat. Enzymy z klíčků dokážou uvařenou obilovinu rozložit a tím z ní vznikne nasládlá kaše.

Já jsem na výrobu amasaké místo elektrické dečky nebo radiátoru použila naši super chytrou pekárnu. S elektrickou dečkou mám taky zkušenost, takže vám můžu zaručit, že to opravdu funguje.

Začátek fermentace - rýže je v pevném stavu.

Po 6 hodininách fermentace - voila!

Po uplynutí 6 hodin dáme hrnec s amasaké na sporák a alespoň 20 minut necháme vařit. Tím se zastaví fermentační proces. Kdybychom to neudělali, pokračoval by tento proces do alkoholového kvašení a špatně převařené amasaké by mohlo způsobit nadýmání.

Ještě horké amasaké naplníme až po okraj do čistých sklenic, uzavřeme a převrátíme víčkem dolů, aby se víčko zatáhlo. Amasaké se teplem steriluje a vydrží déle. Sklenice uchováváme v lednici.


Můžete ho jíst jen tak samotné, přidat do ovesné kaše (příjemně vám ji osladí), nebo přidat do obilných dezertů společně s mandlovým nebo oříškovým máslem. Mňam!

Tak já jdu dělat další várku, po té poslední se totiž jen zaprášilo.
K.



Žádné komentáře:

Okomentovat