4. prosince 2012

Kakaové řezy aneb Laskominy zpod peřiny

A další sladkost... jeden by řekl, že těch dobrot už bylo víc než dost. Opak je ovšem pravdou, zvlášť v zimním období. Je samozřejmě jednodušší sáhnout po čokoládě než si něco upéct. Co když je ale to, co si upečete zdravější než ta čokoláda?

Dnešní dobrota, je dobrá, jednoduchá a bezlepková. Tak směle do toho.


Ve studené vodě propereme 200 g pohanky lámanky (může být i půl lámanky a půl celé pohanky, tato kombinace se bude sice vařit trochu déle, ale bude to mít lepší konzistenci), zalijeme ji 600 ml vody a přivedeme k varu. Sebereme pěnu, která se na povrchu vytvořila (to jsou zbytky nečistot z pohanky), a vaříme asi 2 minuty. Po dvou minutách vypneme plamen a dáme pohanku na 45 minut "do peřin". To znamená, že hrnec s pohankou zabalíme do nějaké větší deky tak, aby byl hrnec po celou dobu v teple. Tímto způsobem se pohanka sama dovaří, všechna voda se vstřebá a nemusíme ji hlídat. Po 45 minutách by měla být pohanka dovařená a připravená k dalšímu použití.


Namočíme si 100 g nesířených sušených meruněk. Když trochu nabobtnají, nakrájíme je na malé kousky. Vodu nevylévat, v případě nutnosti ji můžeme použít na rozředění těsta.

K pohance přidáme 80g obilného nápoje.

Dále 2 - 3 rovné lžíce medu,

3 lžíce oleje,

 15 - 20 g kakaa,

1 lžičku skořice, 1/2 lžičky mletého nového koření, 1/2 lžičky kardamomu, 1/2 lžičky mletého badyánu, 1/2 lžičky mletého hřebíčku a sůl.

Přidáme nadrobno nakrájené sušené meruňky,

zamícháme 

a přidáme 2 žloutky.

Vyšleháme 2 bílky a jemně je vmícháme do těsta.

Pokud se nám těsto zdá příliš hutné, můžeme použít vodu z meruněk.

Těsto vyklopíme na vymazaný a vysypaný plech, rozetřeme na tenkou vrstvu

a ozdobíme vlašskými ořechy.

Plech dáme do předehřáté trouby, pečeme na 150 - 175 stupňů asi hodinu.
Tradá! Kakaové řezy jsou na světě.


Dobrou kakaovou chuť přeje,
K.

27. listopadu 2012

Cuketovo-mrkvové muffiny

Tak jsem zpět!

Dnes vám chci předvést jeden z mých oblíbených receptů. Zdá se, že od té doby, co jsem si v Belgii zamilovala muffiny a cupcaky, staly se tyto malé dobroty v košíčku neodmyslitelnou součástí mého repertoáru dezertů na víkend. A není se čemu divit. Muffiny jsou jednoduché, člověk může využít svou fantazii a použít téměř jakékoli ingredience, a když se povedou, jsou naprosto neodolatelné.

Tak tedy tentokrát cuketovo-mrkvové muffiny. Je to hrnkový recept, to znamená žádné velké vážení, všechny ingredience jsem měřila podle tohoto hrnku.



Budeme potřebovat

  • 1 hrnek nastrouhané cukety (já jsem cuketu oloupala, ale pokud vám nevadí, že budou v muffinech vidět zelené kousky cukety, loupat ji nemusíte)



  • 1 hrnek nastrouhané mrkve



  • 1 a 1/2 hrnku špaldové mouky



  • 2 čajové lžičky kypřícího prášku 


  • 1/2 čajové lžičky jedlé sody



  • 1/2 čajové lžičky skořice



  • asi 1 hrnek obilného nebo sojového mléka (raději přidejte nejdříve méně mléka, aby nebylo těsto příliš tekuté)



  • 1/4 hrnku oleje



  • 1/2 až 1 hrnek sladu (záleží na tom, jak moc máte rádi sladkou chuť)


  • špetku soli.
Můžete podle chuti a vlastní fantazie přidat například rozinky, kakao, atd.
Já jsem tentokrát přidala nasekané vlašské ořechy.
Postup:
V jedné míse smícháme mouku, jedlou sodu, sůl, kypřící prášek a skořici. V druhé míse smícháme mokré ingredience - olej, mléko a slad. Mokrou směs vlijeme do suché směsi a zamícháme.

Přidáme cuketu, mrkev a ořechy.

Připravíme si formičky na muffiny.

Naplníme je těstem.

Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 20 minut.

Fotku muffinů po upečení bohužel nemám. Byla jsem tak nadšená, že se povedly, že jsem na to dočista zapomněla. A když jsem si na to konečně vzpomněla, už žádné nezbyly :)

Příjemné pečení přeje,
K.

7. října 2012

Závitky z rýžového papíru

Týden se s týdnem sešel a já opět přináším nový recept. Tentokrát jsou to závitky z rýžového papíru. Tak se do nich rovnou pustíme, co říkáte?


Recepty s rýžovým papírem mám velice ráda. Náplně i tvary se dají snadno obměňovat a upečený rýžový papír je správně křupavý. Náplň do závitků záleží na vaší fantazii. Můžete na oleji orestovat zeleninu (cibuli, mrkev, cuketu, česnek, rajčata, papriky, kedluben,...), přidat tofu, tempeh nebo luštěninu, případně přidat také nějakou obilovinu. Prostě to, na co máte zrovna chuť, co máte doma v lednici, však to znáte.

My jsme tentokrát na oleji orestovali cibulku, přidaly tempeh a nakonec i uvařenou rýži. (Samozřejmě nezapomeňte osolit, my jsme dochutili i sójovou omáčkou.)




 Rýžový papír se dá většinou koupit v prodejně zdravé výživy.

Je to taková docela tvrdá srandovní věc. Vypadá to jako nějaká umělá hmota. A ve vodě měkne.

V misce si nachystejte studenou vodu a papír do ní ponořte. Při kontaktu s vodou začíná měknout. Nechte ho ve vodě asi 1 minutu, potom opatrně přeneste na pracovní plochu.

Náplň položte doprostřed a zabalte. Vytvoříte tak úhledné balíčky. Pokládejte na olejem vytřený plech.


Pečete v troubě na 180 stupňů asi 30 minut.

Dobrou (však vy víte co),
K.

26. září 2012

Polenta

Polenta je většině z náš známá především jako typicky italské jídlo (například na severu Itálie vaří polentu s gorgonzolou). Nicméně jsem ráda, že se tato dobrota dostala i k nám a můžu vám ji dnes představit.

Co to vlastně ta polenta je? Kukuřičná krupice. A samozřejmě je stráááášně zdravá a plná vlákniny, vitaminů a minerálů. Jinak bych se tu o ní přece nezmiňovala.

Většinou by se měla jístv létě, protože kukuřice patří společně s ječmenem k obilovinám, které náš organismus ochlazují a uvolňují. Ale jednou za čas si ji můžete dopřát i v chladnějších obdobích.
Pokud byste do ni chtěli dostat trochu více ohřívací energie stačí ji místo vaření šupnout na 40 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů.

Podáváme většinou k omáčkám, ale fantazii se samozřejmě meze nekladou.

Prodává se jak instatní (pro lenochy a časově vytížené) tak i klasická. Netřeba dodávat, že je lepší koupit klasickou a investovat do vaření trochu více času a energie.

Tak tedy, kukuřičná krupice je tvrdá, proto je lepší ji přes noc namočit. Ráno ji ve stejné vodě (na 1 hrnek polenty je potřeba asi 3 a půl hrnku vody) uvedeme do varu, osolíme, ztlumíme plamen (můžete použít i rozptylovací mřížku), a velmi pomalu, bez míchání vaříme asi 40 minut. Když je polenta uvařená (měkká), promícháme ji.

Teď máme 2 možnosti:
1. polentu hned konzumujeme jako kaši
2. nalijeme ji na vymazaný a vysypaný plech a počkáme, dokud  nevychladne a neztuhne. Plech můžete vysypat třeba mišutkou nebo instantní kukuřičnou kaší.
Potom už stačí jen vyklopit...
... nakrájet a sníst.

Pokud se vám zdá polenta příliš nudná, můžete ji ochutit bylinkami, petřželí nebo třeba olivami.





Dobrou polentovou chuť,
K.
 

19. září 2012

Něco pro mlsouny, díl 2.

Dnešní recept pro mlsné jazyky jsem sice dělala už před týdnem, ale mám takový pocit, že se do dnešního chladného a upršeného dne naprosto perfektně hodí.

Obilný krém dělám, když mám chuť na sladké a zároveň mám uvařenou nějakou obilovinu. Je to rychlý recept, jen je na něj potřeba trochu těžší mašinerie než obyčejný tyčkový mixér, protože s ním (tedy aspoň s tím mým) se nedá vytvořit tak hladký krém, jak bych si představovala.

Tady vidíte mého pomocníka. Má už sice nějaký ten pátek, ale práci zastane lépe než většina současných robotů.


Základní ingredience na obilný krém:

  • nějaká obilovina (na tento krém používám hlavně jáhly, ale také rýži nebo kroupy), když obilovinu vařím, dávám asi o půl hrnku víc vody než obvykle. Mám tak jistotu, že je opravdu dobře uvařená.
  • obilné mléko (většinou pohankové) rozpuštěné v horké vodě
  • slad (měli jsme doma rýžový)

Toto je základ. Uvařenou obilovinu dám do mixéru, přidám lžíci sladu a obilné mléko. Množství je individuální. Pokud má někdo raději sladší krém, dá více sladu. Pokud ho chcete více tekutý, dáte více obilného mléka. A mixuju a mixuju, dokud nemám požadovanou konzistenci.


Aby nebyl krém tak nudný a měl dobrou chuť, dá se ozvláštnit například přidáním karobu, kakaa, skořice nebo mandlového másla vlastní výroby.

Ptáte se, co to je to mandlové máslo?
Mandle očistím od slupky, dám na pánev a zahřívám, dokud se nezačnou "potit" (objeví se na nich takové kapičky). To je signál, že mandlový olej začal vystupovat na povrch mandlí a že je čas mixovat. Ještě teplé mandle dám do mixéru a mixuju, dokud nevznikne taková pasta. Je potřeba být trpělivý, protože se to nestane hned. Něco podobného se dá udělat i s oříšky a vznikne, světe div se, oříškové máslo.

Já jsem tedy udělala variantu pouze s mandlovým máslem, ale už jsme měli doma i pohár dvoubarevný, jedna část krému byla jen s mandlovým máslem a k druhé části jsem přidala ještě karob.


Dobré mlsání přeje,
K.

10. září 2012

Něco pro mlsouny, díl 1.

Tak jsme z léta pokročili do pozdního léta. Pokud bychom se na toto období podívali z pohledu čínské medicíny a teorie pěti elementů (pro více informací se podívejte třeba sem), zjistíme, že, co se týče našich orgánů, převládají  v něm žaludek, slezina a slinivka břišní. A taky sladká chuť.
Pokud máme tyto orgány nějakým způsobem oslabeny nebo je zatížíme více než je zdrávo, bývá většinou chuť na sladké větší. Sladká chuť je pro naše tělo velmi důležitá a potřebná, takže není v žádné případě vhodné se sladkému úplně vyhýbat. Ale řešením chuti na sladké není ani spořádat celou tabulku čokolády nebo kýbl zmrzliny. Takže co s tím? Recept na výborné sladké (a rychlé) mlsání!

Ovoce s rýžovým krémem


Jakékoliv ovoce, které zrovna máte doma (jablka, švestky, broskve, hrušky) očistěte, nakrájejte, trochu osolte a vařte, dokud nevznikne rozvar. V případě potřeby můžete trochu podlít vodou.

Rýžový krém
Budete potřebovat: 250 ml vody, 60 g sušené sojové smetany "Soja creamer" (pokud nemáte sojovou smetanu, můžete použít i sojové mléko, jen dejte asi o 10 g mléka více), 50 g hladké rýžové mouky, javorový sirup (asi 1 lžíce), 1 lžíce slunečnicového nebo sezamového oleje, kokosový cukr

Sušenou smetanu vmícháme do 250 ml vlažné vody.


 Potom do smetany zamícháme rýžovou mouku a dáme pomalu vařit. Osladíme javorovým sirupem a případně kokosovým cukrem. A  omastíme olejem.


Za neustálého míchání vaříme asi 2 minuty na hustou kašičku.

Dáme na ovoce a máme hotovo.

Na dozdobení můžete použít třeba kakao nebo karob.

Nebojte se a směle do toho.
K.