16. ledna 2014

Fazolový nákyp se žampiony

Hezký den všem,
fazole nejčastěji vařím jako guláš nebo je dávám do pomazánky. Tentokrát mě z nich napadlo udělat nákyp. Moc se povedl. Sama ani nevím, proč neděláme podobné nákypy častěji, výborně se totiž hodí do zimního jídelníčku. Na obrázku vidíte hotový nákyp vzadu (takové to hnědo oranžové). Na talíři je potom ještě špaldové kernotto, pickles, trocha daikonu se sojovou omáčkou a zeleninová omáčka (něco na způsob svíčkové) s řeřichou.



Co budeme na nákyp potřebovat?
uvařenou fazoli, libovolnou zeleninu (já jsem použila cibuli, mrkev a česnek), žampiony, nějaké bylinky jako třeba majoránku nebo tymián, olej, sůl a trochu vody z fazolí.
Na případné zahuštění nákypu si připravte jemné ovesné vločky, pohankovou mouku a mišutku.

 Zeleninu očistíme a nakrájíme na větší kousky. Potom jako vždy olej, zelenina, bylinky, sůl, poklička a dusíme, dokud není zelenina měkká. V případě potřeby můžeme podlívat vodou z fazolí, horkou vodou nebo zeleninovým vývarem.

Očištěné žampiony si nakrájíme na plátky

 a opečeme na pánvi.

A teď už budeme jen mixovat a míchat. Takže změklou zeleninu rozmixujeme s fazolemi. Potom přidáme žampiony, ty jsem už nemixovala, protože jsem chtěla, aby byly v nákypu vidět.

Pokud se vám zdá nákyp příliš řídký, přidejte trochu ovesných vloček nebo mišutky, ty pohltí vlhkost z hmoty. Zahustit můžete také pohankovou moukou, která zajistí, že vám nákyp bude držet pohromadě. Nyní můžete nákyp ochutnat a případně ještě dosolit nebo jinak ochutit.

 Nákyp navrstvíme do olejem vymazaného pekáčku, povrch ještě můžeme pokapat trochou oleje a pečeme v předehřáté troubě na 180-200 stupňů asi 30-40 minut.


Do nákypu můžete místo žampionů přidat třeba olivy. Fantazii se meze nekladou.

Dobrou fazolovou chuť,
K.

13. ledna 2014

Špagety s tempehem a omáčkou z červené řepy

Dnes jsem si pro vás připravila recept na špagety s "boloňskou" omáčkou a smaženým tempehem. Podobnou omáčku jste mohli vidět už v receptu na plněnou papriku. Tentokrát mě napadlo použít trošku jiné druhy koření a dát ji na špagety. Moc se povedla, takže vám ji vřele doporučuju vyzkoušet. K zimnímu období se totiž skvěle hodí.


Tohle je prosím náš domácí tempeh, na který jsme s maminkou náležitě pyšné. Nakrájela jsem ho na malé kostičky, pokapala sojovou omáčkou shoyu a nechala asi půl hodiny marinovat.

V hrnci se mi zatím dusila cibule, mrkev, červená řepa a česnek. Zelenina je nakrájená na větší kousky, protože se stejně bude mixovat. Postup dušení zeleniny už určitě znáte, ale pro jistotu: na dno hrnce dáte olej, na to zeleninu, potom špetku soli a to vše přiklopíte pokličkou a dusíte na středním plameni. Pokud by se zdálo, že se zelenina chtěla připalovat, podlijeme horkou vodou nebo horkým vývarem. K zelenině jsem pro lepší chuť ještě přidala bylinky - bazalku, majoránku, oregano a tymián.

Když je zelenina měkká (a přesvědčte se, že je měkká, protože třeba takové řepě to trvá o něco déle než mrkvi s cibulí), rozmixuji ji tyčkovým mixérem do hladka.

Potom už zbývá jen rozmixovanou omáčkou trochu povařit a dochutit. Použila jsem lžičku umeoctu a jablečného octu a na zjemnění chutí trochu rostlinné smetany.

Potom už zbývalo jen uvařit špagety a osmažit tempeh a bylo hotovo.

Et voilà! Jen se po nich doma zaprášilo :)

Nechte si chutnat,
K.

8. ledna 2014

Jablka a krém se skořicí

Receptů na dezerty a různé krémy se na blogu objevilo už několik a dnes k nim přibude další. Tyhle dobroty dělám většinou odpoledne, když se mamka vrátí z práce. Uvaříme si nějaký dobrý čaj nebo obilnou kávu, vychutnáváme si dezert a povídáme si. Je to takový malý rodinný rituál, který vřele doporučuju. Ale zpět k jablkům se skořicí!



Jablka omyjeme, očistíme, nakrájíme, dáme do hrnce, podlijeme trochou vody, osolíme (stačí malá špetka soli), dáme pokličku a vaříme dokud jablka nezměknou. Můžete je posypat i trochou skořice, aby to bylo trochu zajímavější.


Na dno misky jsem dala domácí sladové sušenky (recept tady). Můžete dát ale úplně cokoli vás napadne... třeba burisony nebo nějaké lupínky. Prostě aby to trochu křupalo.

Na sušenky jsem dala povařená jablka a to vše zalila krémem se skořicí. Tento krém se hodně podobá kokosovému krému, který se na blogu objevil již před nějakým časem.

1. Na troše oleje jsem zpěnila jednu lžíci sladěnky.
2. V hrníčku jsem si připravila tři čajové lžičky obilného (pohankového) mléka a dvě kávové lžičky mleté skořice a zalila jsem to horkou vodou.
3. Tuto směs s obilným mlékem jsem nalila na zpěněný slad. Je nutno krém stále míchat, aby se nepřipálil.
4. Potom necháme krém projít varem.
5. V misce rozmícháme nejméně dvě čajové lžičky kukuřičného škrobu s trochou studené vody a nalijeme ji do krému. Je potřeba neustále míchat, krém totiž rychle houstne.
6. Vaříme ještě asi 2 minuty a potom je už krém hotový.
7. Nalijeme jej do misek a ozdobíme podle vlastní fantazie a chuti.




Máte i vy nějaký rituál spojený s jídlem?

Krásný osmý lednový den přeje,
Kat

6. ledna 2014

Tak trochu jiná kvašená zelenina

A je tu první letošní zdravý recept! Přišla s ním mamka a musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, jak je tenhle druh kvašené zeleniny chutný, v porovnání s pickles (krátce kvašenou zeleninou) má výraznější chuť. Tak jdeme na to!

Na kvašenou zeleninu budeme potřebovat: cibuli, celer, mrkev, papriku, nové koření, bobkový list, vodu, sůl a zavařovací sklenice. Zeleninu můžete zvolit podle vlastní fantazie, třeba přidat ředkev, červenou řepu a třeba i jablka. Ale celkem by ve sklenici mělo být maximálně 5 různých druhů zeleniny.


Zelí nakrájíme na nudličky a krátce povaříme v mírně osolené vodě.

Papriku a cibuli nakrájíme na kolečka, mrkev a celer nakrájíme na tenké nudličky a vše spolu důkladně promícháme.

Na dno každé sklenice dáme 3-5 kuliček pepře, 1-2 kuličky nového koření a bobkový list.

Zeleninu napěchujeme do sklenice do výšky 3 centimetry pod okraj a zalijeme ji nálevem. Ten si připravíme z 1 litru vody a 30 gramů soli, vodu se solí spolu povaříme a necháme vychladnout. Na sklenici volně položíme víčko a nezavíráme ji. Takto necháme 10 dní kvasit. Zelenina musí být po celou dobu kvašení v nálevu. Pokud by se část nálevu odpařila, nálev opět doplníme (opět v poměru 30 g soli na 1 l vody). Po doplnění nálevu necháme zeleninu ještě jeden týden kvasit.

Po 17 dnech můžeme kvašenou zeleninu konzumovat. V lednici vydrží minimálně 2 týdny.

Do nového roku přeji hodně zdravých, zajímavých a dobrých receptů,
K.