26. září 2012

Polenta

Polenta je většině z náš známá především jako typicky italské jídlo (například na severu Itálie vaří polentu s gorgonzolou). Nicméně jsem ráda, že se tato dobrota dostala i k nám a můžu vám ji dnes představit.

Co to vlastně ta polenta je? Kukuřičná krupice. A samozřejmě je stráááášně zdravá a plná vlákniny, vitaminů a minerálů. Jinak bych se tu o ní přece nezmiňovala.

Většinou by se měla jístv létě, protože kukuřice patří společně s ječmenem k obilovinám, které náš organismus ochlazují a uvolňují. Ale jednou za čas si ji můžete dopřát i v chladnějších obdobích.
Pokud byste do ni chtěli dostat trochu více ohřívací energie stačí ji místo vaření šupnout na 40 minut do trouby vyhřáté na 200 stupňů.

Podáváme většinou k omáčkám, ale fantazii se samozřejmě meze nekladou.

Prodává se jak instatní (pro lenochy a časově vytížené) tak i klasická. Netřeba dodávat, že je lepší koupit klasickou a investovat do vaření trochu více času a energie.

Tak tedy, kukuřičná krupice je tvrdá, proto je lepší ji přes noc namočit. Ráno ji ve stejné vodě (na 1 hrnek polenty je potřeba asi 3 a půl hrnku vody) uvedeme do varu, osolíme, ztlumíme plamen (můžete použít i rozptylovací mřížku), a velmi pomalu, bez míchání vaříme asi 40 minut. Když je polenta uvařená (měkká), promícháme ji.

Teď máme 2 možnosti:
1. polentu hned konzumujeme jako kaši
2. nalijeme ji na vymazaný a vysypaný plech a počkáme, dokud  nevychladne a neztuhne. Plech můžete vysypat třeba mišutkou nebo instantní kukuřičnou kaší.
Potom už stačí jen vyklopit...
... nakrájet a sníst.

Pokud se vám zdá polenta příliš nudná, můžete ji ochutit bylinkami, petřželí nebo třeba olivami.





Dobrou polentovou chuť,
K.
 

19. září 2012

Něco pro mlsouny, díl 2.

Dnešní recept pro mlsné jazyky jsem sice dělala už před týdnem, ale mám takový pocit, že se do dnešního chladného a upršeného dne naprosto perfektně hodí.

Obilný krém dělám, když mám chuť na sladké a zároveň mám uvařenou nějakou obilovinu. Je to rychlý recept, jen je na něj potřeba trochu těžší mašinerie než obyčejný tyčkový mixér, protože s ním (tedy aspoň s tím mým) se nedá vytvořit tak hladký krém, jak bych si představovala.

Tady vidíte mého pomocníka. Má už sice nějaký ten pátek, ale práci zastane lépe než většina současných robotů.


Základní ingredience na obilný krém:

  • nějaká obilovina (na tento krém používám hlavně jáhly, ale také rýži nebo kroupy), když obilovinu vařím, dávám asi o půl hrnku víc vody než obvykle. Mám tak jistotu, že je opravdu dobře uvařená.
  • obilné mléko (většinou pohankové) rozpuštěné v horké vodě
  • slad (měli jsme doma rýžový)

Toto je základ. Uvařenou obilovinu dám do mixéru, přidám lžíci sladu a obilné mléko. Množství je individuální. Pokud má někdo raději sladší krém, dá více sladu. Pokud ho chcete více tekutý, dáte více obilného mléka. A mixuju a mixuju, dokud nemám požadovanou konzistenci.


Aby nebyl krém tak nudný a měl dobrou chuť, dá se ozvláštnit například přidáním karobu, kakaa, skořice nebo mandlového másla vlastní výroby.

Ptáte se, co to je to mandlové máslo?
Mandle očistím od slupky, dám na pánev a zahřívám, dokud se nezačnou "potit" (objeví se na nich takové kapičky). To je signál, že mandlový olej začal vystupovat na povrch mandlí a že je čas mixovat. Ještě teplé mandle dám do mixéru a mixuju, dokud nevznikne taková pasta. Je potřeba být trpělivý, protože se to nestane hned. Něco podobného se dá udělat i s oříšky a vznikne, světe div se, oříškové máslo.

Já jsem tedy udělala variantu pouze s mandlovým máslem, ale už jsme měli doma i pohár dvoubarevný, jedna část krému byla jen s mandlovým máslem a k druhé části jsem přidala ještě karob.


Dobré mlsání přeje,
K.

10. září 2012

Něco pro mlsouny, díl 1.

Tak jsme z léta pokročili do pozdního léta. Pokud bychom se na toto období podívali z pohledu čínské medicíny a teorie pěti elementů (pro více informací se podívejte třeba sem), zjistíme, že, co se týče našich orgánů, převládají  v něm žaludek, slezina a slinivka břišní. A taky sladká chuť.
Pokud máme tyto orgány nějakým způsobem oslabeny nebo je zatížíme více než je zdrávo, bývá většinou chuť na sladké větší. Sladká chuť je pro naše tělo velmi důležitá a potřebná, takže není v žádné případě vhodné se sladkému úplně vyhýbat. Ale řešením chuti na sladké není ani spořádat celou tabulku čokolády nebo kýbl zmrzliny. Takže co s tím? Recept na výborné sladké (a rychlé) mlsání!

Ovoce s rýžovým krémem


Jakékoliv ovoce, které zrovna máte doma (jablka, švestky, broskve, hrušky) očistěte, nakrájejte, trochu osolte a vařte, dokud nevznikne rozvar. V případě potřeby můžete trochu podlít vodou.

Rýžový krém
Budete potřebovat: 250 ml vody, 60 g sušené sojové smetany "Soja creamer" (pokud nemáte sojovou smetanu, můžete použít i sojové mléko, jen dejte asi o 10 g mléka více), 50 g hladké rýžové mouky, javorový sirup (asi 1 lžíce), 1 lžíce slunečnicového nebo sezamového oleje, kokosový cukr

Sušenou smetanu vmícháme do 250 ml vlažné vody.


 Potom do smetany zamícháme rýžovou mouku a dáme pomalu vařit. Osladíme javorovým sirupem a případně kokosovým cukrem. A  omastíme olejem.


Za neustálého míchání vaříme asi 2 minuty na hustou kašičku.

Dáme na ovoce a máme hotovo.

Na dozdobení můžete použít třeba kakao nebo karob.

Nebojte se a směle do toho.
K.

3. září 2012

Cizrna na paprice

Nový týden a nový recept. Cizrnu mám velmi ráda, Dají se z ní dělat hlavně skvělé a lehké pomazánky. Dnes vám ale ukážu jiné jídlo z cizrny, jedno z našich nejoblíbenějších, cizrnu na paprice. Určitě si ji udělejte, je to skvělá dobrota.

Cizrnu je potřeba nejdříve namočit přes noc ve studené vodě.  Potom vodu slijeme a dáme novou. K cizrně můžeme přidat kousek mořské řasy a saturejku nebo majoránku. V tlakovém hrnci přivedeme cizrnu k varu, ztlumíme plamen a pomalu vaříme asi 40 až 5 minut. Až cizrna vychladne, otevřeme tlakový hrnec a zkontrolujeme, že je měkká. (V případě, že jste líní cizrnu vařit nebo nemáte zrovna času nazbyt, můžete tyto kroky přeskočit a zaběhnout si do obchodu pro konzervu cizrny.)

Takže cizrnu bychom měli uvařenou...

V hrnci s kapkou oleje orestujeme nadrobno nakrájenou cibulku. Nezapomeňte ji posolit.

Když je dostatečně opečená, přidáme sladkou papriku.

Ještě chvíli necháme opékat, ale ne moc dlouho, jinak by se mohla paprika připálit a jídlo by  zhořklo. Potom zalijeme horkou vodou nebo horkým zeleninovým vývarem.

Zamíchat, nechat chvíli vřít. A zatím co se cibule s paprikou vaří, rozmixujeme si tyčkovým mixérem asi polovinu uvařené cizrny. Druhou polovinu necháme na později.

Rozmixovanou cizrnu přidáme k cibuli a paprice, zamícháme a necháme opět přejít varem.

 Teď už nám zbývá jen přidat druhou polovinu cizrny...

... a trochu nakrájeného pórku.

Pokud je potřeba, dosolíme a můžeme přidat i trochu rostlinné smetany pro zjemnění chuti. Necháme ještě jednou projít varem a máme hotovo.

Doufám, že vám bude chutnat.

Krásné pozdní léto všem,
K.