14. srpna 2012

Sůl nad zlato aneb Gomasio

Gomasio.
Pod tímto podivným názvem se skrývá ochucovadlo pocházející z Japonska, které se skládá ze soli a sezamových semínek. Používá se na dochucování salátů, polévek nebo obilovin a je velmi chutné.

Co se týče dochucování jídel po jejich uvaření, ze zdravotního hlediska je gomasio zdravější než obyčejná sůl, protože je v něm sůl navázána na sezamový olej, což tolik nezatěžuje tělo jako samotná sůl.

Kdo by se o to více zajímal, zjistil by, že gomasio neutralizuje kyseliny v krvi, vyživuje a posiluje nervový systém, pomáhá předcházet nemocem, ... a tak dále a tak dále.

Ale dost teorie, jde se pracovat. Na gomasio budete potřebovat kvalitní mořskou sůl a sezam (lze použít i lněné semeno). Poměr jednotlivých surovin by měl být 14:1 - 22:1 (sezam : sůl). Poměr závisí na ročním období, a taky na tom, pro koho je gomasio určeno. Pro děti použijeme větší množství sezamu a pro dospělé menší.

Sezam propláchnete ve studené vodě, necháte okapat a lehce opražíte na předehřáté pánvi. To, že jsou semínka dostatečně opražená poznáte podle toho, že začnou praskat a poskakovat na pánvi.
Potom na pánvi krátce nahřejte mořskou sůl.

Obě části spojte krouživým pohybem v třecí misce. Nemusíte příliš tlačit. Měli byste rozmělnit asi 80 % semen a máte hotovo. Můžete použít i mlýnek na mák.





Správně by se gomasio mělo třít v misce suribashi, což je speciální keramická miska s vrásčitým povrchem, který je velice vhodný pro výrobu gomasia. Ovšem vystačíte si i se zmíněným mlýnkem nebo třecí miskou.

zdroj:  http://www.danfood.cz/obchod/product.php?id_product=1026 
Dejte hotové gomasio do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici.
Gomasio vydrží čerstvé asi 14 dní, potom má tendenci žluknout, takže je radno gomasia dělat méně.

Gomasio si můžete koupit i v jakékoli dobré prodejně zdravé výživy. Ovšem podle mého názoru je lepší udělat si své vlastní gomasio podle své chuti.

Dejte vědět, jak se vám povedlo a jestli chutná.

K.


Žádné komentáře:

Okomentovat