28. srpna 2012

Cuketové šílenství

I když už se cuketová sezona (naneštěstí) blíží ke konci, v naší ledničce se ještě stále vyskytuje alespoň jeden exemplář této úžasné zeleniny. Jeden ani nestačí zírat, na co všechno se cuketa dá použít. Smažená, gratinovaná, zapečená, dušená, sotýrovaná... do slaného koláče, do bábovky, do muffinů... někdy ani nezjistíte, že se v jídle nějaká cuketa vůbec schovává.

Dnes jsem v naší lednici na cuketu narazila a dumala, co s ní. Nakonec z toho vznikla zapečená cuketa. A musím se pochválit, že se mi moc povedla. Tak jdeme na věc.

Cuketu dobře omyjeme, zbavíme konců, podélně rozpůlíme a vydlabeme prostředek se semínky (ten ale nevyhazujeme, bude se nám ještě hodit).

Cukety ponoříme na několik minut do vroucí osolené vody a potom na chvíli do studené vody,...

... aby změkly.

Na pánvičce na troše oleje orestujeme na kostičky nakrájenou cibuli, vnitřek cukety, stroužek česneku,...

... rajče a bazalku. Směs samozřejmě nezapomeneme osolit.

Na olejem vymazaný plech položíme cukety...

... naplníme je směsí z pánve, pokapeme olejem a pečeme na 175 stupňů asi 30 minut.

Když zbývá asi 5 - 10 minut do konce pečení, pokryjeme cukety sójovým sýrem.

A výborná a lehká večeře je na světě.

Dobrou chuť,
K.

23. srpna 2012

Fazole, jak je neznáte

Fazolový guláš, fazolová polévka, fazolový salát... v těchto všech jídlech figuruje fazole a sůl. Co když jde ale fazole udělat i na sladko?

Kat production presenting... Fazolové kuličky!
Snadný, chutný a zdravý způsob, jak vyzrát na chvíle, kdy vás honí mlsná.



Co budete potřebovat?
fazole azuki, datle, rozinky, strouhaný kokos, kukuřičnou strouhanku (mišutka), karob (nebo kakao), řasu arame a šikovné ruce.

Fazole azuki přes noc namočíme...

 .... a vaříme v tlakovém hrnci společně s namáčecí vodou, datlemi, rozinkami a trochou řasy arame dokud nezměknou.

Před uvařením:

Po uvaření:

Sice to momentálně moc vábně nevypadá, ale nebojte se, bude líp.

Slejeme přebytečnou vodu a ještě teplé fazole i s datlemi a rozinkami rozmixujeme tyčkovým mixérem.

Po vychladnutí přidáme trochu strouhaného kokosu a mišutky tak, aby vzniklo tuhé těsto. Nelekejte se, že budete muset mišutky do těsta dát hodně. Mišutka vsákne vlhkost těsta, ale nebudete ji vůbec cítit.

Z dostatečně tuhého těsta potom vypracováváme kuličky, ...

... které vyválíme buď v karobu, kakau nebo kokosu.

Ještě je možné do těsta přidat i nasekané ořechy, ale tato varianta ještě čeká na odzkoušení.
Nemusíte se bát, že by koule nebyly dostatečně sladké, od toho jsme tam přece dali datle.

Koulení zdar!
K.

14. srpna 2012

Sůl nad zlato aneb Gomasio

Gomasio.
Pod tímto podivným názvem se skrývá ochucovadlo pocházející z Japonska, které se skládá ze soli a sezamových semínek. Používá se na dochucování salátů, polévek nebo obilovin a je velmi chutné.

Co se týče dochucování jídel po jejich uvaření, ze zdravotního hlediska je gomasio zdravější než obyčejná sůl, protože je v něm sůl navázána na sezamový olej, což tolik nezatěžuje tělo jako samotná sůl.

Kdo by se o to více zajímal, zjistil by, že gomasio neutralizuje kyseliny v krvi, vyživuje a posiluje nervový systém, pomáhá předcházet nemocem, ... a tak dále a tak dále.

Ale dost teorie, jde se pracovat. Na gomasio budete potřebovat kvalitní mořskou sůl a sezam (lze použít i lněné semeno). Poměr jednotlivých surovin by měl být 14:1 - 22:1 (sezam : sůl). Poměr závisí na ročním období, a taky na tom, pro koho je gomasio určeno. Pro děti použijeme větší množství sezamu a pro dospělé menší.

Sezam propláchnete ve studené vodě, necháte okapat a lehce opražíte na předehřáté pánvi. To, že jsou semínka dostatečně opražená poznáte podle toho, že začnou praskat a poskakovat na pánvi.
Potom na pánvi krátce nahřejte mořskou sůl.

Obě části spojte krouživým pohybem v třecí misce. Nemusíte příliš tlačit. Měli byste rozmělnit asi 80 % semen a máte hotovo. Můžete použít i mlýnek na mák.





Správně by se gomasio mělo třít v misce suribashi, což je speciální keramická miska s vrásčitým povrchem, který je velice vhodný pro výrobu gomasia. Ovšem vystačíte si i se zmíněným mlýnkem nebo třecí miskou.

zdroj:  http://www.danfood.cz/obchod/product.php?id_product=1026 
Dejte hotové gomasio do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici.
Gomasio vydrží čerstvé asi 14 dní, potom má tendenci žluknout, takže je radno gomasia dělat méně.

Gomasio si můžete koupit i v jakékoli dobré prodejně zdravé výživy. Ovšem podle mého názoru je lepší udělat si své vlastní gomasio podle své chuti.

Dejte vědět, jak se vám povedlo a jestli chutná.

K.


5. srpna 2012

Slané oříšky a semínka

Znáte ten pocit, kdy při sledování filmu dostanete chuť na něco slaného a nevíte, co byste si dali? Nedávno mě tato situace nastala i u nás doma, a tak jsem přemýšlela, co bych si mohla dát, abych se nemusela uchylovat k brambůrkům a popcornu, které jsou až příliš slané. Hledala jsem na netu a narazila na báječně chutný a jednoduchý recept, o který se chci dnes s vámi podělit.

Oříšky se sójovou omáčkou

Připravte si směs libovolných oříšků a semínek. Já jsem zvolila dýňová semínka, slunečnicová semínka a loupané a neloupané mandle. Za pokus by snad stály i kešu ořechy. Umyjte je ve studené vodě a nechte trochu oschnout.

Směs ořechů potom rozprostřete na plech vystlaný pečícím papírem.

Postříkejte sójovou omáčkou a vložte do středně vyhřáté trouby (asi 150 stupňů). Během pečení ořechy ještě alespoň dvakrát postříkejte sójovou omáčkou. Pečte je dokud nezezlátnou.

Je to výborná dobrota, která přijde vhod, pokud máte chuť na něco slaného třeba ke sledování napínavých olympijských bojů.

Užívejte si léta,
K.