23. prosince 2013

Jak uchovávat obiloviny?

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali vaření obilovin v hrnci. Dnes si ukážeme, jak uvařené obiloviny uchovat o něco déle připravené k okamžitému použití. 

Uvařené obiloviny obvykle vydrží čerstvé asi 3 dny po uvaření, pokud je skladujete klasicky v lednici. Maminka ale přišla na nový způsob, jak obiloviny uchovat po delší dobu, alespoň 10 dní.

Vybranou obilovinu uvařte jako obvykle.

Ještě za tepla ji dejte do sklenic a sklenici naplňte až po vrch.

Obsah sklenice by měl být dobře setřepán.

Víčko dotáhněte, sklenici otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.


Když sklenice vychladnout, dejte je do lednice. Takto budete mít uvařenou obilovinu kdykoli připravenou ke konzumaci.

Prodloužit trvanlivost obilovin můžete sterilizací (vařte sklenice v hrnci ve 60 stupňové vodě asi 20 minut). Takto můžete uvařené obiloviny skladovat mimo lednici a po delší dobu.

Krásné Vánoce,
K.

14. prosince 2013

Květák v bílé omáčce

Vánoce se kvapem blíží, dnes to ale nebude vánoční recept. Přece se nemůžeme živit jen vánočním cukrovím :)

Co budeme potřebovat?
cibuli, květák, olej, sůl, vodu, libovolné obilné mléko, rostlinnou smetanu, případně sojovou omáčku, umeocet, jablečný ocet nebo třeba kurkumu na dochucení

Začínáme klasicky... olej, cibule, sůl a poklička. Cibuli můžete nakrájet i na větší kusy, protože ji stejně budete mixovat, takže není třeba se s ní příliš namáhat.

Připravíme si květák. Rozdělíme jej na jednotlivé růžičky a omyjeme.

Když je cibulka mírně podušená, přidáme k ní květák a opět dusíme, dokud nebude květák měkký. Nezapomeňte podlévat, aby se vám to nepřipálilo.

Když je květák uvařený do měkka, vytáhneme ho.

Obilné mléko nalijeme na cibuli a necháme provřít.

Potom cibuli s mlékem rozmixujeme. Tím nám vznikne jemná omáčka, kterou květák polijeme. Stačí ji už pouze dochutit. Můžete přidat sojovou omáčku nebo třeba umeocet a jablečný ocet, pokud chcete mít omáčku trochu zajímavější. A pokud byste chtěli trochu živější barvu, můžete do omáčky přidat třeba kurkumu, ale opatrně s ní, má docela výraznou chuť.

A máme hotovo, můžeme servírovat.

Nechte si chutnat.

8. prosince 2013

Zdravé vaření v praxi na Facebooku

Moji milí,

po dlouhém váhání jsem se rozhodla založit stránku blogu Zdravé vaření v praxi i na Facebooku.

Ptáte se proč?

Za prvé: Abych vám ulehčila přístup k blogu. Pokud si totiž dáte stránku Zdravé vaření v praxi do svých oblíbených stránek na fb, budou se vám objevovat nové recepty z blogu v přehledu příspěvků. A to se přece vyplatí :)

Za druhé: Abych mohla na blog sem tam dát nějaké zajímavé informace, fotku, co zrovna vařím nebo pro vás chystám.

(Za tak trochu třetí: Abych zjistila, kolik má blog čtenářů :)

Takže neváhejte, jděte na https://www.facebook.com/zdravevarenivpraxi a klikněte na "To se mi líbí".

Moc ráda vás tam uvidím.

Krásnou neděli,
K.

4. prosince 2013

Vaříme obiloviny aneb hrnec v hrnci

Dnes vám ukážu tak trochu jiný způsob vaření obilovin. Lepší. Tedy aspoň podle mě. 
Už se vám někdy stalo, že jste jen na minutku na rýži, jáhly nebo bulgur na plotně nedávali pozor, a ono se vám to připálilo? Pokud ano, dnešní recept by mohl být právě pro vás! Protože tento způsob vaření možnost připálení značně snižuje. Tak jdeme na to!

Budeme potřebovat dva hrnce - jeden velký s poklicí a jeden menší. Najděte si dvojici hrnců, které do sebe budou pasovat tak, abyste mohli na velký hrnec dát poklici. 

A pak taky kus nějakého plechu nebo co to je. Prostě něco, co dáte na dno velkého hrnce tak, aby mezi velkým a malým hrncem bylo trochu prostoru. My jsme použili vnitřní součást starého tlakového hrnce. Pokud nenajdete vhodný plech, můžete použít i víčko od zavařovací sklenice.

Takže velký hrnec, do něj dáme podstavec a nalijeme na to vodu, řekněme hrnek vody.

Obilovinu jako obvykle pořádně propereme ve studené vodě, dáme do malého hrnce, vaříme v poměru na 1 díl obiloviny 1,2-1,5 dílu vody a osolíme. Ten potom položíme na podstavec. Voda ve velkém hrnci by měla dosahovat maximálně do čtvrtiny malého hrnce.

Přiklopíme a vaříme na mírném plameni, dokud není obilovina uvařená. Pokud vám malý hrnec ve vroucí vodě příliš nadskakuje, je potřeba snížit plamen.

A tady je důkaz místo slibů, že to opravdu funguje.

Krásný začátek prosince,
K.