Dnes recept na polévku, která se u nás doma stala v poslední době velmi oblíbenou. Kyselo se podobá kulajdě, jen na rozdíl od kulajdy do kysela nedáváme kopr ale žitný kvásek. Takže milovníci tradičních českých polévek nechť ráčí číst dál.
Na kyselo budeme potřebovat:
houby (čerstvé i sušené, ty sušené je ale třeba nejdříve asi na hodinu namočit), cibuli, mrkev, petřžel, celer, batát, kmín, bobkový list a žitný kvásek
Žitný kvásek:
Můžete jej koupit v dobrém obchodě se zdravou výživou, vypadá třeba takto:
Tento instatní žitný kvásek stačí dle návodu pouze smíchat s vodou a dát do polévky. Mnohem lepší je ale opatřit si kvásek vlastní. Recept na něj snad někdy příště, není to totiž tak jednoduché. Náš domácí vypadá takto:
Kvásek vám také může někdo věnovat, podívejte se na kváskovou mapu, jestli náhodou nebydlí někdo s kváskem zrovna někde blízko vašeho domova.
Postup:
Cibuli nakrájíme nadrobno, restujeme na troše oleje a osolíme.
Přidáme nakrájené houby, kmín a bobkový list, zalijeme horkým vývarem nebo vodou a necháme vařit asi 20 minut. Potom přidáme na kostky nakrájenou mrkev, petžel, batát a celer.
Vše vaříme do měkka. Kvásek zředíme vodou, přidáme do polévky a opět vaříme.
Polévka by měla mít jemně kyselou chuť, pokud ne, tak můžeme přidat pár kapek umeocta nebo jablečného octa.
Obecně můžeme do polévek přidávat různé zajímavosti jako například kořen lotosu, pampelišky a mořské řasy. Pampeliška podporuje trávení, lotos zase plíce a mořské řasy jsou zdrojem cenných minerálů.
My se chystáme uvařit kyselo zítra na oběd a co vy?
K.
Žádné komentáře:
Okomentovat