28. září 2011

Tak nějak podzimně...

I když tomu pohled na teploměr a počasí venku moc nenasvědčuje, pomaličku a potichoučku nám začal podzim. Rána jsou chladnější, člověk si musí s sebou přibalit alespoň o vrstvu oblečení navíc, žloutne a padá listí, děti sbírají kaštany... znáte to.

Tak, jak pomalu měníme svůj šatník na podzímní, měli bychom v ideálním případě měnit i svůj jídelníček.
Podzim je období, kdy se dělají zásoby na zimu, a to ne jenom ve spíži, ale taky v našem těle. Proto je vhodné dbát na to, aby strava, kterou jíme, náš organismus zbytečně nezatěžovala.

Tak jsem se rozhodla podělit se s vámi o pár tipů, jak přizpůsobit jídelníček současnému ročnímu období.
1. Mezi obiloviny, které bychom v tomto období měli do jídelníčku zařadit častěji než obvykle patří jáhly, pohanka (v teplých dnech doplněné například rýží), oves nebo ječmen.
2. Procento zastoupení zeleniny na talíři se na podzim snižuje, ale stále by jí měla být nadpoloviční většina.
3. Podíl syrové zeleniny by se měl postupně snižovat a doba vaření by se měla prodlužovat.
4. Z různých druhů zeleniny zařazujeme hlavně tu kulatou, tzn. dýni, zelí, tykev, cibuli, květák nebo ředkev.
5. Z luštěnin zařazujeme více hrachu a cizrny, ale nezapomínáme ani na sójové výrobky, jako jsou například tofu nebo tempeh.
6. Pro podzim je typická pálivá, pikantní chuť. Proto do jídel zařazujeme různé druhy koření, česnek nebo křen.


Dnes tedy žádný recept nebude, jen jsem si zase jednou po čase potřebovala "ublognout" :-) Příště se můžete těšit na recept na zeleninový vývar.
Příjemné podzimní vaření vám všem,
K.

19. září 2011

Kdo maže, ten jede 2 aneb ořechová pomazánka s tofu základem

Vařit každý den je vyčerpávající. Jenom si to představte. Pokud máte nějaké zdravotní omezení (například nějakou dietu, trpíte intolerancí lepku nebo třeba laktózy), nemůžete se stravovat jako obyčejní smrtelníci. Proto byste si v ideálním případě měl každý den vařit snídani, oběd a večeři. Tedy v případě, že nenajdete takové stravovací zařízení, které vám, co se týče vašeho omezení, vyjde vstříc. A i když třeba žádnými potížemi netrpíte, a chcete se jenom stravovat jakžtakž zdravě, tak jako tak skončíte alespoň jednou denně u plotny.
O prázdninách, které už jsou naneštěstí za námi, jsem vařila většinou oběd. Problém nastal s večeří. Vařit něco komplikovaného se mi nechtělo a z obědu většinou nic nezbylo. Takže řešením je ukuchtit něco jednoduchého, co nezabere moc času. Třeba pomazánku. Jeden recept na pomazánku už tady byl - na luštěninovou pomazánku. Tentokrát uzrál čas na pomazánku s tofu, kterou jsem ozvláštnila hrstkou vlašských ořechů. Tak jdeme na to!

Budeme potřebovat:
zeleninu (mrkev, cibuli, česnek,... podle chuti), tofu (marinované, uzené nebo natural - taky podle chuti), sůl, koření - 1 bobkový list, 3 nebo 4 kuličky nového koření, 3 nebo 4 kuličky černého pepře, zeleninový vývar nebo vodu, vlašské ořechy, sojovou omáčku a trošku hořčice

Jak na to:
1. Zeleninu očistíme, nakrájíme na větší kousky (není potřeba příliš precizně, stejně se to bude mixovat)
2. Do hrnce dáme kapku oleje a restujeme na něm zeleninu. Nezapomeňte osolit. Přidáme koření.


3. Přidáme na kostičky pokrájené tofu.


4. Když se nám to začne připalovat, podlijeme vývarem nebo vodou.
5. Dusáme dokud se alespoň část vody nevypaří.
6. Směs rozmixujeme tyčkovým mixérem.

7. Přidáme hrst vlašských ořechů, sojovou omáčku a trošku hořčice.

8. Natřeme na pečivo, přidáme nějakou čerstvou zeleninu a finito!

Tento „tofu pomazánkový základ“ nemusíte zákonitě dělat pouze s ořechy. Fantazii se meze nekladou. Proto místo ořechů můžete přidat například rozmačkaný česnek, olivy, pažitku nebo jiné bylinky... a můžete mít každý týden jinou pomazánku.

Tak dobrou pomazanou chuť!
K.