9. srpna 2011

Pickles

Po delší odmlce se opět hlásím s novým receptem. V jednom z předchozích článků jsem vám ho slíbila, takže tady je... tramtarará... PICKLES! (čti pikls)

Občas se v popisech receptů pickles už objevil a něco mi říká, že jsem o něm ještě nic moc nenapsala. Tímto chci svůj malý prohřešek napravit.

Takže... pickles je druh úpravy zeleniny a to prosím takový, u kterého se používá mléčné kvašení.
Jsou 2 druhy kvašené zeleniny: 1. dlouhodobě kvašená zelenina, která by se měla konzumovat především v zimním období. Většinou jde o kysané zelí (ale o tom snad až na podzim, kdy bude čas připravit kvašené zelí na zimu)
                                               2. krátce kvašená zelenina, která se může jíst a připravovat prakticky celý rok, ale více by se měla jíst v létě. Právě tomuto druhu pickles se chci dnes věnovat.

Co budeme potřebovat?
1. Zelí, cibuli a mrkev - množství je libovolné. Ideální je kvasit spolu dva nebo 3 druhy zeleniny. Kombinace mohou být různé podle sezony nebo podle toho, co máte zrovna v ledničce. Můžete kvasit také ředkev, tuřín, květák nebo červenou řepu.


2. Sůl - nejlépe mořskou

3. Nádobou na kvašení - tzv. kvašáček

Jak na to?
1. Zeleninu nastrouháme na struhadle. Je dobré nastrouhat každý druh zeleniny jiným způsobem, ale není to pravidlem. Můžete například mrkev nakrájet na kolečka, zelí nastrouhat nadrobno a cibulu na nudličky. Fantazii se meze nekladou, hlavně ať to není pořád to samé dokola.


2. Osolíme. A teď přijdou těžké počty, protože je třeba vypočítat, kolik soli je třeba použít na zeleninu. Rychle v paměti zalovíme, jak se počítá pomocí trojčlenky a nebo vytáhneme z šuplíku kalkukačku. Takže pozor - na celkové množství nastrouhané zeleniny (kterou je potřeba dopředu zvážit) se dává 1 % soli.
To znamená, že pokud máme například zeleninu o celkové hmotosti 1 kg, budeme potřebovat přesně 10 g soli. Jednoduché, že? :-) Takže sůůůůl...


3. Směs pořádně propracujeme tak, aby se sůl spojila se zeleninou. Pracujte tak dlouho, dokud ze zeleniny nepoteče šťáva.



4. Nacpeme zeleninu do kvašáčku. Když říkám nacpeme, tak opravdu nacpeme... napěchujeme, natlačíme, udusáme a nevím, co ještě, dokud se nevytlačí šťáva. Důležité je prostě použít sílu.

5. Uzavřeme kvašáček.

6. A máme hotovo. Dáme kvašáček na teplé a tamvé místo v kuchyni a počkáme tak 3 - 4 dny. Potom zeleninu přemístíme z kvašáčku do zavařovačky a uložíme do lednice. Takto nám může vydržet i několik týdnů. Popravdě řečeno jsem to nikdy nesledovala, protože ze sklenice skoro každý den postupně odebírám, takže více než 3 týdny nám ta sklenice stejně nevydrží.

Už po prvním dni můžeme ze zeleniny postupně ujídat. Nejdříve má velice osvěžující a jemnou chuť a je to vlastně takový presovaný salát. Postupem času bude ale chuť nabývat na intenzitě.

Tip: Vždy zeleninu z kvašáčku nebo zavařovačky nabírejte čistým příborem. Pokud by se tam dostalo jiné jídlo, mohla by vám zelenina zplesnivět.

Pickles podáváme ke každému hlavnímu jídlu spolu se syrovou a tepelně upravenou zeleninou. Můžeme ho zakomponovat také do salátů (například společně s čerstvým ledovým salátem a semínky).

Tak a teď už mi nezbývá nic jiného než říct vaření zdar a kvašení zvlášť! :-)
K.

Žádné komentáře:

Okomentovat