Jasně, pracovali, lenošili u vody / v trávě / na lavičce v parku s kornoutem té nejlepší zmrzliny / vyrazili poznávat svět za humny, co by kamenem dohodil nebo ještě dál, co by sedmimílovými botami došel.
To jsou samozřejmě všechno správné odpovědi. Ale my s maminkou k tomu všemu přidáme ještě jednu činnost - a to, že jsme se svědomitě připravovaly na zimu.
Co tím chci říct? Že léto je to pravé období na zavařování, sušení, ukládání do mrazáku... prostě dělání si zásob na horší časy, respektive na zimu. Na zahradě nám toho letos totiž vyrostlo víc, než jsme schopni v daný moment spotřebovat. Proto je vhodné si něco schovat i na zimu, kdy už žádná čerstvá domácí zelenina a ovoce nebudou a budeme se proto muset spokojit s těmi přivezenými odněkud ze zahraničí.
Dnes vám chci ukázat malý zlomek toho, co jsme s maminkou (tedy hlavně maminka) dělaly přes léto. Připraveni? Jdeme na to.
Nejdříve dozrávaly různé druhy ovoce. Letos jsme měli neuvěřitelné množství třešní, které byly velmi sladké. Tak jsme se rozhodly z nich udělat marmeládu bez cukru (recept se tu brzy objeví). A pak taky meruňky. Meruňkovou marmeládu jsme už dělaly s cukrem. I tak je výborná. Potom dozrál taky rybíz, takže jsme jej zavařily na způsob brusinek. Ke svíčkové se bude hodit jedna báseň. A nakonec uzrály i broskve a z těch jsme udělaly kompot.
Potom přišly na řadu okurky, těch byla taky snad tuna. Asi tak polovinu jsme použily do různých salátů a druhou polovinu na kvašené okurky (kvašáky) - na fotce vpravo- a na zavařené okurky (zavařovačky) - na fotce vlevo.
Rajčata dozrávala postupně celé léto. Vaření rajčatového protlaku jsme přenechaly babičce a místo toho jsme se pustily se do vaření domácího kečupu a "sugo pomodoro", což je rajčatová omáčka s bazalkou, mrkví a řapíkatým celerem. (Vlevo protlak, vpravo kečup.)
Od sousedů jsme dostali houby z lesa, co je kousek za domem. Ty jsme pro změnu sušily.
A potom zelenina - kukuřici a zelené fazolové lusky jsme nechaly chvilku povařit v horké osolené vodě, potom šup s nimi do studené vody a po vychladnutí zabalit do sáčku a ten dát do mrazničky. Měly jsme taky hodně zeleniny vhodné na vývar, tu jsme pouze spařily vroucí vodou a opět daly do mrazničky. A nakonec cuketa - tu jsme pouze nakrájely na kolečka a tradá do mrazničky. Tu jsme ale nevařily. Kdybychom ji totiž vařily, byla by z ní jenom nevzhledná kaše.
A nakonec maminčina specialita - domácí bylinky ze zahrádky nebo z koflíku na terase. Postup je jednoduchý - vypěstovat, sklidit, usušit a uschovat. Proto teď máme slušnou zásobu estragonu,
libečku (do polévky),
majoránky,
meduňky (na různé neduhy),
saturejky,
rozmarýnu,
japonské bylinky shizo,
a šalvěje.
Prostě a jednoduše - kdejaká babka kořenářka je v porovnání s námi naprostý amatér :-)
A co vy a vaše zásoby na zimu? Děláte si je nebo to necháváte na konzervárnách a supermarketech? Má vůbec v dnešní době, kdy se v obchodech dá sehnat téměř cokoliv, cenu si nějaké zásoby dělat?
Hezký zbytek léta,
K.
Žádné komentáře:
Okomentovat