13. dubna 2013

Kyselo

Dnes recept na polévku, která se u nás doma stala v poslední době velmi oblíbenou. Kyselo se podobá kulajdě, jen na rozdíl od kulajdy do kysela nedáváme kopr ale žitný kvásek. Takže milovníci tradičních českých polévek nechť ráčí číst dál.



Na kyselo budeme potřebovat:
houby (čerstvé i sušené, ty sušené je ale třeba nejdříve asi na hodinu namočit), cibuli, mrkev, petřžel, celer, batát, kmín, bobkový list a žitný kvásek
Žitný kvásek:
Můžete jej koupit v dobrém obchodě se zdravou výživou, vypadá třeba takto:
Tento instatní žitný kvásek stačí dle návodu pouze smíchat s vodou a dát do polévky. Mnohem lepší je ale opatřit si kvásek vlastní. Recept na něj snad někdy příště, není to totiž tak jednoduché. Náš domácí vypadá takto:
Kvásek vám také může někdo věnovat, podívejte se na kváskovou mapu, jestli náhodou nebydlí někdo s kváskem zrovna někde blízko vašeho domova.

Postup:
Cibuli nakrájíme nadrobno, restujeme na troše oleje a osolíme.
Přidáme nakrájené houby,  kmín a bobkový list, zalijeme horkým vývarem nebo vodou a necháme vařit asi 20 minut. Potom přidáme na kostky nakrájenou mrkev, petžel, batát a celer.
Vše vaříme do měkka. Kvásek zředíme vodou, přidáme do polévky a opět vaříme.
Polévka by měla mít jemně kyselou chuť, pokud ne, tak můžeme přidat pár kapek umeocta nebo jablečného octa.

Obecně můžeme do polévek přidávat různé zajímavosti jako například kořen lotosu, pampelišky a mořské řasy. Pampeliška podporuje trávení, lotos zase plíce a mořské řasy jsou zdrojem cenných minerálů.

My se chystáme uvařit kyselo zítra na oběd a co vy?
K.

5. dubna 2013

Plněné žampiony

Jak jsem vypozorovala, lidé se dělí na ty, kteří houby z duše nenávidí, a na ty, kteří je naopak milují. Já patřím k té druhé skupině, a tak jsem se dnes rozhodla přidat na blog recept pro milovníky hub.



 Budeme potřebovat:
  • žampiony


  • cibuli a česnek
  • tofu (případně tempeh), Já jsem použila tzv. silken tofu, to je japonský typ tofu, které je měkké a hodí se například do omáček, zálivek nebo koláčů. Čínský typ tofu je naopak tvrdý. Silken tofu by mělo být k dostání v prodejnách s japonskými potravinami. Já jsem jej koupila v Brně v prodejně restaurace Koishi. 
 
Takto vypadá vytažené z tetrapakového obalu.
  • olej, sojová omáčka, sůl
Postup:
1. Žampiony očistíme, zbavíme nožičky a trochu vydlabeme kloboučky. Nožička a to, co vydlabeme, bude součástí náplně kloboučků.


2. Očistíme cibuli a česnek a nakrájíme je nadrobno. Nožičky nakrájíme také nadrobno.

3. Na troše oleje osmahneme cibuli, nezapomeňte ji osolit. Potom přidáme česnek a nakrájené nožičky žampionů.

4. Přidáme tofu a sojovou omáčku.

5. Kloboučky žampionů naplníme hotovou směsí a dáme do vymazaného pekáče. Pečeme asi na 180 stupňů dokud nezezlátnou.

Náplň můžete samozřejmě přizpůsobit tomu, co máte zrovna ve spíži nebo v lednici, přidat nějaké bylinky nebo koření. Záleží na vaší fantazii.

My jsme žampiony podávali s jáhlovou kaší a salátem z červené řepy. Mňam!

A jaký je váš oblíbený houbový recept?

Dobrou houbovou chuť,
K.

1. dubna 2013

Jáhlová roláda

K Velikonocům patří spousta domácích (ne úplně zdravých) dobrot a sladkostí. U nás vedou jidáše, velikonoční mazanec a beránek. Dnes vám ale chci ukázat recept na jáhlovou roládu. Podle mě se velmi dobře hodí jako dezert k slavnostnímu velikonočnímu menu. Můžete ji samozřejmě vyzkoušet v jakémkoli jiném dni v roce.


1. uvaříme jáhly na kaši (na 1 hrnek jáhel potřebujeme 2 a půl až 3 hrnky vody, nezapomeňte je oprat a až budou vřít, sebrat pěnu a osolit)

2. uvařené jáhly vymixujeme tyčkovým mixérem a přidáme mišutku a instantní kukuřičnou kaši (od oka, aby nasákla vodu z jahel) a sladěnku (asi 2 lžíce podle chuti)


3. jáhly rozprostřeme na mírně vymazaný papír na pečení (tlouštka asi 1 cm) do tvaru obdélníku a necháme vychladnout (ale ne úplně do studena, zkoušíme jáhly trošku ohnout, těsto by se nemělo lámat. Pokud je těsto příliš teplé, bude se lámat.)


4. Náplň rolády:
Vyšleháme spolu tuk (Provamel nebo Alsanu - asi 125 g) a sladěnku nebo rýžový slad (asi 2 lžíce, podle chuti). Přidáme mleté ořechy a karob (asi 1 lžíce, podle toho, jak moc tmavý krém chceme mít).


5. krém rovnoměrně rozetřeme na jáhly

6. teď přichází rozhodující okamžik - musíme roládu zatočit










7. roládu dáme odpočinou na několik hodin do ledničky

Recept nemá přesné poměru jednotlivých ingrediencí, protože jsme jen zkoušely od oka. Byl to v pořadí už třetí pokus o roládu a povedl se. Problém u dvou předešlých pokusů byl v tom, že jsme roládu zatočily příliš brzy, když byly jáhly ještě teplé, a tak se nám rozlomila. Proto nezoufejte, i když se vám roláda třeba rozlomí, pořád bude chutnat skvěle.

Krásné Velikonoce,
K.
(velikonoční zajíček ze sněhu, foceno 31.3. 2013 na Slovácku)