16. března 2011

Detoxikace

Maminka mi přinesla jeden zajímavý článek ze zdravé výživy Krajinka v Uh. Hradišti. Tak jsem se rozhodla, že vám ho sem přepíšu, protože sama bych to asi líp nenapsala.

Jaro - nejlepší čas k očistě
Nezadržitelně se blíží období jara a postupného oteplování, s jehož příchodem postupně odkládáme již nepotřebné oblečení. Stejně tak i náš organismus cítí přirozenou potřebu odložit vše, co jej zatěžuje, a to především nahromaděné toxiny a různé škodlivé látky, které vznikly především během končícího zimního období.

Právě a jen v období nastupujícího jara je takzvaná detoxikace čili očista organizmu nejúčinnější a tedy nejvhodnější, a proto by byla škoda ji nevyužít.

Již moudré východní národy několik tisíc let před námi objevily, že se škodlivé látky z našeho těla vylučují pomocí jater. Právě na jaře jsou játra a taky žlučník na vrcholu své aktivity. Je tedy na nás, zda tyto orgány a jejich důležité funkce v tomto období podpoříme, nebo je naopak oslabíme.

Pokud se nám očista podaří, náš organizmus se nám pak odvděčí kvalitním výkonem (jak na fyzické, tak i na psychické úrovni), pevnějším zdravím a to především v dalším na nemoci choulostivém období roku - na podzim. Posilou jater získáme i emoční a psychickou stabilitu, která se nám bude hodit v době překonávání různých životních zkoušek neb nepříjemností. Játra totiž také zodpovídají za naši psychickou vyrovnanost a přizpůsobení se nečekaným životním situacím, které život s jistou pravidelností přináší.
Pokud jsme v životě neradi a těžko se přizpůsobujeme novým věcem či situacím, pokud jsme často výbušní nebo cítíme vnitřní napětí, je dost pravděpodobné, že máme svá játra v nepořádku.

Játra však nezodpovídají jen za detoxikaci, ale taky za pružnost a funkčnost šlach a vazů (nepružnost, ztuhlost kolena kyčlí, bolestivé prsty, křeče), dále za kvalitu zraku (zakalení, zčervenání, záněty, únava očí), také kontrolují slinivku, slezinu a žaludek a vyživují srdce (při velkém bloku jater mohou vznikat cévní a srdeční problémy).

Je jasné, že jsou pro nás játra opravdu nepostradatelná, a proto se vyplatí jim v jejich důležité činnosti pomoci. Nejlepší očistu jater je několikadenní půst v měsíčním období před Velikonocemi, při kterém pijeme jen čistou vodu nebo kvalitní zeleninové šťávy. Také můžeme držet lehčí půsty, při nichž několik dnů například jíme jen vařenou celozrnnou rýži s mořskou řasou wakame a vařenou zeleninu se semínky.

Půst však není vhodný pro chronicky nemocné a oslabené jedince, proto se podívejme na několik zásad, které očistu podporují a vyplatí se nám je alespoň v tomto období dodržovat.
Ze stravy vyloučíme: mléčné výrobky, tuky a tučnou stravu (zvláště pak margaríny, syrové oleje bez tepelné úpravy), suchou stravu, pečenou stravu (a to zvláště pečivo - chléb, rohlíky, koláče, buchty, sušenky, keksy,...) a také fritovanou a smaženou stravu a alkohol
Do jídelníčku zařadíme: přirozeně kvašenou zeleninu a rychlokvašenou zeleninu, zeleninu rostoucí vzhůru (natě, pórek, naklíčená semínka luštěnin, naklíčenou řeřichu, ředkvičku,...),atd.

Vyhýbáme se stresům a stresovým situacím.


Tak co vy na to? Za zkoušku to stojí ne? Já jsem zkusila rýžovou dietu a moc mi pomohla.
Příjemné čištění přeju :-)
K.

Žádné komentáře:

Okomentovat