12. února 2014

Fazolový guláš

Krásný den všem,
dnes vám ukážu jeden ze svých nejoblíbenějších receptů a to fazolový guláš. Je jednoduchý a rychlý, pokud si fazole uvaříte dopředu. Zeleninu (cibule, česnek, mrkev, kedluben, paprika, rajče, petržel, řapíkatý celer, tuřín, dýně) i druhy fazolí (bílé, strakaté, červené, černé oko, černá ledvina, adzuki) můžete obměňovat do nekonečna, takže si troufám říct, že fazolový guláš nikdy nezevšední :)

Fazole si namočíme přes noc, potom z nich vodu slijeme, dáme novou a vaříme. Když voda vře, slijeme ji, opět dáme novou a znovu vaříme. Vodu je potřeba vyměnit asi třikrát, aby byla fazole stravitelnější. Fazole vaříme v tlakovém hrnci, můžeme přidat i nějakou řasu (třeba kombu) a majoránku, obojí opět pro lepší stravitelnost. Fazoli vaříme do měkka. Pokud fazole nepotřebujeme hned, můžeme je ještě horké dát do sklenic, zavíčkovat a otočit sklenici vzhůru nohama. Takto můžete fazole uchovat o něco déle.


Zelinu nakrájíme na kostičky a krátce restujeme na oleji. Nezapomeneme osolit, dáme pokličku a dusíme.

Když zelenina téměř změkla, přidáme asi 2 kávové lžičky sladké papriky, chvíli vaříme a zalijeme horkým zeleninovým vývarem. Můžeme použít i vodu, vodu vyvařenou z fazolí nebo například červené víno. Červené víno používám obzvlášť ráda, dává guláši zajímavou a lahodnou chuť.

Teď je čas přidat uvařené fazole,

opět zalijeme vodou nebo vývarem a můžeme dochutit pepřem, majoránkou a kmínem.

Necháme vařit, dokud nedosáhneme hustoty, kterou si přejeme. Podáváme s chlebem nebo nějakým obilným knedlíkem.


Dobrou chuť přeje
Kat

1. února 2014

Zeleninové lasagne s tempehem

Zdravím všechny příznivce zdravého vaření,
dnes bych vám ráda ukázala jeden z mých oblíbených receptů z poslední doby. Lasagne a těstoviny vůbec mám velmi ráda, tak jsem si řekla, že zkusím recept na lasagne trochu odlehčit a udělat je se zeleninou a tempehem. Moc se povedly. Jdeme na to!



Nejdříve marinujeme tempeh v sojové omáčce. 

Připravíme si zeleninu podle chuti. Já jsem tentokrát použila cibuli, česnek, dýni, mrkev a cibuli. Hodila by se ale také například cuketa nebo pórek.

Zeleninu nakrájenou na drobné kostičky restujeme na oleji. Nezapomeňte ji osolit.

Tempeh rozdrobíme nebo nakrájíme nadrobno a přidáme k zelenině.

Nakonec do zeleniny můžeme přidat i trochu kečupu nebo protlaku.

A takto vypadá hotová zeleninová směs s tempehem.  

Nyní se vrhneme na bešamel. Olej rozehřejeme a přidáme mouku. Já jsem použila celozrnnou mouku, proto se bešamel může zdát tmavší. Neustále mícháme.

Jíšku zředíme horkým obilným mlékem a za stálého míchání ji vaříme, dokud nezhoustne. Osolíme, ochutíme trochou nastrouhaného muškátového oříšku.

Když jsou zeleninová směs i bešamel hotové, můžeme začít kompletovat lasagne :) Na dno pekáčku dáme několik lžic bešamelu.

Potom přijdou na řadu lasagne,

zeleninová směs,

znovu bešamel,

opět lasagne a takto postupujeme, dokud nespotřebujeme všechny ingredience.

Poslední vrstvou by měly být těstoviny a bešamel.

Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů asi půl hodiny, dokud povrch lasagní nezezlátne.


Nechte si chutnat. Krásný začátek února přeje,
K.