26. května 2011

Jednoduše jednoduché a prostě mňam!

Přijela jsem v půlce týdne domů z Brna. Bylo dopoledne a my s maminkou jsme nevěděly, co bude na oběd.
Naštěstí... zdravé vaření má výhodu v tom, že je možné některé ingredience uvařit dopředu, aniž byste se museli bát, že se pokazí. Mám tím namysli hlavně obiloviny (rýže, jáhly, pohanka, špalda atd.) a luštěniny (čočka, fazolem cizrna,...). Někde jsem se dočetla, že zelenina se začne kazit ve chvíli, kdy po uvaření vychladne. Proto příliš nedoporučuju zeleninu vařit příliš dopředu a snažím se jíst zeleninu pokud možno čerstvě uvařenou.
Tak tedy maminka měla dopředu uvařenou fazolku mungo (více informací například zde) a polentu (více informací například zde). Recept na polentu se tu objeví v nejbližší době.

Po asi půlhodinovém snažení jsem vykouzlila tohle:


To žluté nahoře jsou kousky domácí polenty, kterou jsme po uvaření nechaly zchladit v srnčím hřbetu (proto ten tvar). Nalevo je salát s pickes, tuřínem a slunečnicovým semínkem, uprostřed je mungo nakyselo a vpravo je zelenina z woku s kapkou teriyaki.

Salát:  jednoduché - očistíme salát, natrháme na kousky, přidáme pickles (zelí + mrkev), nakrájený omytý tuřínek a slunečnicové semínko. Není třeba ničím dochucovat, protože pickles sám o sobě má dostatečně výraznou chuť.

Polenta

Zelenika z woku: Necháme předehřát wok s kapkou oleje. Přidáme nejdříve nakrájenou cibulku. Posolíme. Když je cibulka mírně opečená, přidáme nakrájenou mrkev a kedluben. Opět posolíme. Hlavně nezapomeneme míchat, protože se woku, jak je známo, se zelenina opéká po celé ploše pánve. Na závěr, než nám začíná zelenina zhnědne, pokapeme omáčkou teriyaki.

Nezapomeňte, že váš wok by v ideálním případě měl mít vypouklé dno.


Fazolky mungo: V hrnci s kapkou oleje opékáme nakrájenou cibulku a stroužek česneku. Nezapomeneme osolit. Přidáme již uvařené fazolky. Podlijeme troškou zeleninového vývaru. Fazolky není třeba vařit dlouho, potřebujeme jen, aby se nám v hrnci spojily chutě. Zakápneme troškou rostlinné smetany. Jako ozvláštnění doporučuju pár kapek jablečného octa nebo umeocta (může být i i pár kapek citronové šťávy). Fazolky by měly mít jemně kyselou chuť. 

Oblizovaly jsme se až za ušima... výborné to bylo.

Pro dnešek asi tolik. Užívejte si nejen vaření samotné, ale i výběr surovin, které použijete. Už je čas vyrazit na trh. Je tam k dostání plno domácí vynikající zeleniny a ovoce. 

Tak teda jídlu zdar a trhům zvlášť!

K.

8. května 2011

Chleba ve vajíčku*

*čti Bageta v hrašce

Já mám tuhle klasiku na večeři moc ráda, jenže je to moc těžké jídlo na večer. Proto vám chci ukázat její trošku lehčí variantu. Dá se udělat v případě, že máte ve svém chlebníku pečivo s trošku starším datem výroby.

Měla jsem na bytě bagety, které byly sice staré pouze jeden den, ale už byly takové gumové. Tak jsem si připravila hrašku (tu už všichni známe odtud), namočila do ní kousky baget a opekla na oleji.

hrašku dostanete v každé rozumné prodejně zdravé výživy

hraška + voda


vykoupat

opéct

výsledek


K bagetám jsem si dala domácí kečup (mňam!). Dá se k tomu udělat jakýkoli zeleninový salát, potřít pomazánkou... nebo chroustat jen tak.

Příjemné májové vaření přeju,
K.