29. dubna 2011

Jáhlové šťouchance

Kdysi dávno jsem přidala na blog recept na špízy s tempehem a zeleninou. Jako přílohou k této dobrotě byly jáhlové šťouchance, na které jsem vám slíbila recept. Tak je tady máte :-)


Budeme potřebovat: uvařené jáhly, cibuli, uvařené brambory, sůl, olej

Množství a poměr jahel a brambor záleží čistě na vás. Pokud chcete mít šťouchance více bramborové/jáhlové, přidáte tam víc jednoho či druhého.

Takže v misce smícháme uvařené brambory a jáhly. Vezmeme si na to takového šťouchadlo a šťoucháme a šťoucháme dokud se nám nespojí v jednu hmotu.
uvařené jáhly
jáhly + brambory
V hrnci ve vysoké vrstvě opečeme nakrájenou cibuli. Nezapomeňte ji posolit.

Cibulku přidáme ke šťouchancům a rozmícháme. Cibulka šťouchance ozvláštní.
A máme hotovo. Jednoduché, že?

Tak s chutí do toho.
K.

23. dubna 2011

V hlavní roli: jáhly, ve vedlejší roli: chřest

Člověk by řekl, že když píšete blog o vaření, tak bude právě vaření tou nejtěžší částí veškerého snažení, které vede k vytvoření jednoho článku. Tak v mém případě to rozhodně neplatí. Složka s fotkami uvařených receptů se mi neustále plní, ale odhodlat se k napsání jednoho článku je pro mě takřka nadlidský výkon :-)

Receptů mám opravdu hodně... některé lehké a rychlé, jiné jsou trošku pracnější, zato ovšem vynikající. Dnes jsem se rozhodla pro recept, který jsem udělala včera. Mám ho ještě v hlavě a navíc nám právě probíhá chřestová sezóna, takže se to hodí.

Nazvala jsem ho Jáhlový nákyp s chřestem. Tak jdeme na to!

Budeme potřebovat: mrkev, brokolici, tuřín, cibuli, chřest, jáhly, kopřivy, tempeh, olej, sůl, sójovou omáčku a sójovou smetanu.

1. Očistíme a omyjeme zeleninu. 

2. Cibuli nakrájíme nadrobno, vložíme do malého hrnce, posolíme a pečeme dozlatova v silné vrstvě oleje.

3. Tuřín, mrkev, brokolici a chřest uvaříme ve vodě doměkka.

4. Uvaříme jáhly.

5. Spaříme čerstvé omyté kopřivy vroucí vodou.

6. Jáhly dáme do misky, přidáme nakrájenou uvařenou zeleninu (kromě pár kousků chřestu, který použijeme na zdobení), opečenou cibulku, nastrouhaný tempeh a nakrájené kopřivy. Dochutíme špetkou soli a sójovou omáčkou.
jáhly + cibule
+ uvařená zelenina
+ spařené kopřivy
+ tempeh
7. Směs pečlivě promícháme a vyklopíme do olejem vytřené zapékací nádoby.

8. Na nákyp poklademe zbývající část uvařeného chřestu.

9. Polijeme sójovou smetanou a troškou oleje.

10. Dáme zapéct do předehřáté trouby. Pečeme na 200 stupňů asi 30 minut.

11. Et voilà!

12. K nákypu připravíme nějakou lahodnou a svěží zeleninovou přílohu. Já jsme připravila list salátu, kopeček  pickles posypaný slunečnicovými semínky a čerstvou bílou ředkev.

13. A výborný typicky jarní oběd - jáhlový nákyp s chřestem a čerstvými kopřivami je na světě.
Nechte si chutnat.

Nezapomeňte zavítat na místní trh a přinést si domů chřest, špenát, salát, ředkvičky... prostě čerstvou zeleninu. Jo a taky můžete skočit nějak na louku a nasbírat si mladé kopřivy, jsou plné energie :-) Udělejte z nich tradiční velikonoční nádivku nebo je upravte na způsob špenátu

Jarnímu vaření třikrát nazdar!
K.

14. dubna 2011

Kdo maže, ten jede!

Pomazánky jsou jedním z mých nejoblíbenějších druhů večeře. Jsou lehké, zdravé (pokud si zdravou uvaříte) a hlavně jsou rychle hotové. Je nepřeberné množství druhů pomazánek. Každý si je může dochutit podle sebe.
Já jsem měla minulý týden uvařenou čočku. No jo, ale co s čočkou, když už jste měli čočkový guláš, karbenátky, nacpali jste čočku i do polévky a  měli jsme už i čočku zelenině... do pomazánky s ní!

Tak tedy čočková pomazánka:
zelenina (mrkev, jarní cibulka, česnek), vařená čočka, sůl, sójová omáčka, umeocet


Zeleninu nakrájíme na větší kostičky a dáme restovat do hrnce. Posolíme. Těsně před tím, než nám zelenina změkne, přidáme již uvařenou čočku. Podlijeme zeleninovým vývarem a dusíme. Chutě se nám spojí a až je zelenina opravdu měkká, sundáme hrnec z plamene. Obsah hrnce rozmixujeme tyčkovým mixérem na takovou jemnou hmotu.

Už máme skoro hotovo, stačí dochutit. Můžeme použít sójovou omáčku, umeocet, hořčici - prostě každý podle chuti. No a máme hotovo. Namažeme na chléb/rohlík/placku (nehodící se škrtněte) a ozdobíme čerstvou zeleninou (pažitkou, řeřichou, salátem, ...) nebo semínky.

Dobrou chuť!
K.

P.S. Místo čočku můžete použít třeba fazole (já jsem dnes měla pomazánku z fazolí mungo), cizrnu nebo jinou zeleninu.

Jo a nezapomeňte - začíná nám sezóna chřestu, tak šup na trh pro čerstvý chřest a něco dobrého z něj udělejte.

6. dubna 2011

Oběd za hodinu a devět minut

Bylo nebylo... v jedno malém městě žila byla jedna malá kuchařka, která velice ráda vařila. Ale protože měla moc práce do školy a málo času na vaření, snažila se uvařit tak, aby to bylo rychlé a přitom chutné. A tak se jednoho krásného dne pustila do přípravy oběda pro sebe a pro svoji maminku a přesně za hodinu a devět minut vznikla takováhle dobrota:



Tak copak to tady máme? Nalevo jsou prosím rýžové placky s kukuřicí, uprostřed fazolový guláš, vpravo nahoře list salátu s pickles a vpravo dole salát z bílé ředkve a kukuřice.

Rýžové placky:
uvařená rýže natural, pohanková mouka, kukuřice v plechovce, koření podle chuti
Takovéto placky můžeme udělat téměř z jakékoli jiné obiloviny, kterou máme právě uvařenou. Můžou to být jáhly, kroupy, rýže, krupky, ... fantazii se meze nekladou. Základem je obilovinu rozmixovat tyčkovým mixérem na kaši. Do ní potom přidáme kukuřici a koření (já jsem použila provensálské). Z této hmoty bychom měli být schopní vytvořit placky. Pokud se vám zdá, že je těsto příliš řídké, doporučuju přidat pohankovou mouku. Když máme těsto hotové, namočíme si ruce a vytváříme jednu placičku za druhou. Klademe je na olejem vymazaný plech. Pečeme na 175 stupňů dozlátova.



Fazolový guláš:
uvařené fazole, zelenina: mrkev, cibule, česnek, dýně hokkaido, sůl, sójová omáčka
Na oleji opečeme dozlatova nakrájenou cibulku, přidáme nakrájenou mrkev, dýni a česnek. Osolíme a opékáme do měkka. Když je zelenina opečená, přidáme již uvařené fazole (já jsem použila adzuki). Podlijeme buď vývarem z fazolí nebo zeleninovým vývarem. 


Salát z bílé řepy s kukuřicí:
nastrouhaná bílá řepa, kukuřice z plechovky, omáčka teriyaki
Řepu a kukuřicí smícháme a podle chutí polijeme omáčkou teriyaki (ale nepřežeňte to s ní).

Takže si to všechno shrneme:
salátový list +
 pickles (kysané zelí a mrkev + dýňová a slunečnicová semínka) +
rýžové placičky +
salát z bílé řepy + 
fazolový guláš =
vynikající lehký oběd hotový za hodinu a devět minut!
A po několika minutách pomlaskávání a bagrování zbyde na talíři tohle:
Mňam! :-)
Hezké aprílové vaření přeju :-)
K.