29. prosince 2010

Rychlá večeře

Zkouškové se kvapem blíží, učení mám nad hlavu a tak na nějaké to veliké vyvařování není pořádně čas. Navíc maminka celý tento týden pracuje a tatínek je zase doma (to znamená, že je o jeden hladový krk víc než obvykle), takže za vaření jsem většinou zodpovědná já. Jak říká klasik - jíst se musí - a tak se momentálně s maminkou uchylujeme k jídlům, která se dají připravit rychle a není s nimi moc velká práce. Do této kategorie spadá i můj dnešní tip na rychlou večeři.
Znáte ten pocit - stojíte před ledničkou, koukáte do ní, máte hlad a přitom nevíte, co byste si dali. Ať vás ani nenapadne vytahovat salám, sýr, chleba nebo paštiku! Hezky je vraťte na místo a dejte si něco, za co vám vaše tělo bude vděčné - vlákninu, vitamíny, minerální látky, ... však už to znáte.


Co na to říkáte? Je to jednoduché.

Prošmejdila jsem ledničku a vyštrachala nějakou tu zeleninu (na fotce vidíte cibuli, mrkev a brokolici, ale dal by se použít taky kedluben, řapíkatý celer nebo dýně). Zeleninu jsem očistila, omyla a nakrájela (cibuli a mrkev na kolečka, brokolici rozdělila na růžičky a rozkrojila napůl). Dno naší bílé zapékací mísy jsem vytřela kapkou slunečnicového oleje a pokladla zeleninu. Potom jsem ji osolila a ještě posypala rozdrceným sušeným rozmarýnem a bazalkou, které maminka je sama vypěstovala, na podzim sklidila a nakonec usušila. Aby to bylo trošku zajímavější, tak jsem zeleninu ještě polila rostlinnou smetanou. Nakonec jsem ji zakryla alobalem a strčila na 30-40 minut do předehřáté trouby (zelenina se rychleji upeče, když bude trouba předehřátá) asi na 175 stupňů.

K tomuto jídlu bych doporučila nějakou uvařenou obilovinu (třeba rýži) a nebo kuskus.

Tak se prosím neodbývejte a pořádně se najezte a žádné vymlouvání, že se vám nechce.
Zdraví vaše blesková kuchařka K.

21. prosince 2010

Kokosová roláda


Štědrý den se nám kvapem blíží a skoro každá správná hospodyňka už má nějaký ten kus cukroví napečený... no jo,jsou tu Vánoce... svátky radosti, rodinné pohody ale taky jídla. Skoro na všechny čeká nějaká ta ryba, bramborový salát... a tuna cukroví. A jakého? No co si budeme povídat... ne zrovna nejzdravějšího.
Proto vám chci dnes ukázat, že to jde i bez záplavy cukru a taky bez vajec (tedy aspoň některé druhy cukroví).


Kokosovou roládu dělávala moje babička a byl to můj nejoblíbenější druh vánoční dobroty... a proto jsme se s maminkou pokusily o její kapánek zdravější variantu. Tak pojďme na to!


Dopředu vás musím upozornit, že recept na kokosovou roládu je sice lehký, ale suroviny, které na něj budete potřebovat, byste si měli zajít obstarat do dobře vybavené prodejny zdravé výživy. A jakže by váš konečný výrobek měl vypadat? Asi takto:



Kokosová roláda se skládá ze 2 barev, budeme potřebovat 2 těsta - tmavé a světlé.

Tmavé těsto:
200g sladových sušenek - Nejdřív jsem kroutila hlavou nad tím, proč musí být zrovna sladové. Vtip je v tom, že ty sladové neobsahují cukr, ale slad, který je mnohem zdravější. Takže se pokuste ve zdravé výživě doptat sladových sušenek. Mně se to povedlo ve zdravé výživě v Uherském Hradišti. Když jsme dělaly roládu podruhé, použily jsme s maminkou sladové sušenky domácí výroby a musím říct, že ty domácí u mě vyhrávají na plné čáře (recept na ně snad někdy příště).
Naše domácí sladové sušenky


2 lžíce sladěnky - jde o výtažek získaný z ječmene nebo rýže, podobá se to medu a používá se na slazení pečených i nepečených dezertů


2 lžíce karobu - karobový prášek se získává z lusků dřeviny rostoucí ve Středomoři, říká se mu také svatojásnký chléb, je bohatý na bílkoviny, minerály i vitamíny, narozdíl od kakaa však neobsahuje kofein a theobromin a neobsahuje tolik tuků, takže je jeho zdravější variantou, dá se z něj udělat karobová čokoláda
2 lžíce mléka -  mám namysli mléko v prášku, my jsme použily tento pohankový nápoj


2 lžíce mirinu - jde o slazené japonské rýžové víno. Používá se především jako ochucovadlo při vaření. Někdy bývá nazýváno jako slazené saké, což v podstatě je. Mirin se však používá se výhradně na vaření.

4 lžíce uvařené zrnkové nebo žitné kávy, my jsme použily žitnou, přesněji řečeno yannoh

Takže sladové sušenky rozemeleme v mlýnku na ořechy nebo v nějakém mixéru na prášek. Všechny suroviny na tmavé těsto potom smícháme dohromady a uděláme z něj těsto. Těsto rozválíme mezi dvěma mikrotenovými pytlíky (pytlíky zajistí, že se těsto nepřilepí ani na váleček ani na desku). Válejte na tloušťku od oka, aby nebyla roláda ani moc tlustá, ale ani moc tenká :-) A teď názorný postup:
Rozemleté sladové sušenky a sladěnka
Hotové těsto
Válíme!
Máme rozváleno a do pravého dolního rohu se nám zatoulal kus nerozemleté sušenky :-)

Světlé těsto bude už o poznání jednodušší:
75g kokosu 
2,5 lžíce mirinu
150g měkkého ztuženého rostlinného tuku - my jsme použily značku Provamel
Všechny ingredience na světlé těsto smícháme a to potom rozetřeme na tmavé tak, aby byla bílá hmota po celém povrchu tmavého těsta. Pomocí pytlíku, který máme stále pod těstem, začneme roládu opatrně motat. Je důležité na ni občas zatlačit, abys mezi jednotlivými částmi nebyly mezery.
Bílá nádivka rozprostřená na tmavém těstě


Motáme, motáme, motáme...

A ejhle!
Roládu zamotanou v sáčku dáme na několik hodin odpočinout do lednice. Je výborná, akorát pozor, mizí jako pára nad hrncem, takže se ani nenadějete a za několik dní budete motat novou várku :-)

Krásné vánoční odpočívání a vaření přeju.
K.

8. prosince 2010

Co bude dnes k večeři, mámo?

Po delší odmlce přidávám další recept. Tuto dobrotu jsem dělala minulý týden a mohla jsem se po ní umlátit, jak to bylo dobré. Takže se o to s vámi velmi ráda podělím. 
Tak copak vidíme na obrázku? Je to vařená dlouhozrnná rýže natural, ledový salát s kysaným zelím, zelenina fritovaná v hrašce a "tatarka" z rostlinné smetany

A teď pěkně pomalu a postupně:

Rýže:
Jak se vaří rýže jsme si už ukazovali tady, takže to snad už není ani potřeba opakovat.

Salát:
Ledový salát jsem omyla, natrhala na kousky, přidala trošku kysaného zelí a opečená dýňová semínka (dýňová semínka jsem omyla studenou vodou, ještě mokré jsem je dala na horkou pánev a nechala vysušit a trošku opéct).

Zelenina:
Cuketu, mrkev a cibuli jsem očistila, omyla a nakrájela na kolečka tlusté tak akorát, aby se na pánvi ofritovaly
V čempak je to obalené? V hrašce! Copak to je? Je to směs hrachu a obilovin (kukuřice, rýže, jáhly), která se dá použít na zahuštění nebo jako těstíčko na obalování. Více najdete na http://www.ceria.cz/index.php/produkty/hraska
Takže do misky jsem nasypala hrašku a přidala tolik vody, aby vzniklo hustější těsto (které můžete podle dále libovolně dochutit nějakým kořením), kterým potom kousky zeleniny obalíme a fritujeme v silné vrstvě rozehřátého oleje. Fritujeme dozlatova. Hotové kousky zeleniny necháme okapat na ubrousku a pokapeme sójovou omáčkou.


"Tatarská" omáčka:
Rostlinná smetana provamel, čerstvě vymačkaná citronová šťáva, slunečnicový olej, hořčice
Množství použité rostlinné smetany nechám na vás. Vezmete šlehač a postupně ke smetaně přidávejte citron a olej po kapkách dokud tekutá smetana neztuhne. Nakonec dochutíte podle vlastní chuti a nálady, já jsem dochucovala hořčicí, kapkou sójové smetany a kapkou umeoctu.

Nezabralo to moc času, bavilo mě to a chutnalo to skvěle. Co víc si přát? Tak se pusťte do toho a dejte vědět, jak se vám vaření vyvedlo.

Příjemné prosincové vaření přeju!
K.