6. ledna 2011

Zapékaná polenta s tempehem a zeleninou

Tak vás vítám v novém roce 2011, moji milí. Doufám, že jste strávili příjemné svátky a vstoupili do nového roku tou správnou nohou.
Já jsem vaření poslední dobou hodně zanedbávala. To víte, je zkouškové a to nemá člověk na jídlo moc času a ani ta nálada moc není. Když jsem doma, stará se o mně maminka a krmí mě (za což jí patří můj velký dík), abych neumřela hlady pod návalem všech učebních materiálů a informací, které si musím za tak krátký čas vpravit do hlavy.
Nicméně, i když teď nálada na vaření moc nebyla, dnes ovšem došlo k obratu. Dnes jsem po několika dnech  přijela domů z Brna. Vždycky s maminkou řešíme, co bude na večeři. Ono udělat oběd je docela hračka... ale večeře, to je problém. Nemělo by to být to samé, co na oběd, a nebo to oběd nějakým způsobem připomínat (to víte, jsme vybíravé). Takže už jistě chápete, že pokud si člověk nechce namazat chleba s máslem a plácnout k tomu salám nebo kus sýra, musí si holt lámat hlavu a přemýšlet a přemýšlet. Naštěstí se mi většinou stává, že mi to netrvá déle než deset minut - stačí se podívat do ledničky a ono už se něco vymyslí.
Tak abych už přestala s tím chozením kolem horké kaše - na dnešní večeři jsem si připravila zeleninu, tempeh a polentu, to všechno zapečené v jedné misce.

Výsledný produkt vypadal takto:

Co budeme potřebovat?
Takže vidíte tam mrkev, dýni hokkaido, cibuli, pórek, česnek (množství zeleniny na obrázku stačí tak pro 3 jedlíky), tempeh, polentu a tavenýr.
Co jsme asi ještě nepoužívali tady na blogu je polenta a tempeh.

Polenta je tradiční jídlo, které se vyrábí z kukuřice. Je to prostě kukuřičná kaše. Je docela tuhá proto se po uvaření dá dát do nějaké nádoby, kde vychladne a po vyklopení drží tvar. Já jsem si usnadnila práci a použila polentu kupovanou, která je již dopředu upravená. Je to šikovná věcička, protože má mnoho využití. Dají se z ní udělat knedlíky, nebo se dá nastrouhat, grilovat, aby byla křupavá, opéct na pánvi,... taky ji používáme jako náhražku brambor do bramborového salátu. Vyplatí se zajít do zdravé výživy a koupit si ji, protože se vždy na něco použije.

A dále tavenýr. To je prosím výrobek ze sójového mléka. Je měkčí než tofu a má podobné vlastnosti jako třeba eidam - rozpouští se.


Postup:
Nejdříve jsem veškerou zeleninu očistila a nakrájela (mrkev, česnek a dýni na kostičky, cibuli a pórek na kolečka). Na pánvi jsem rozehřála kapku oleje a potom do ní vhodila všechnu zeleninu, osolila a nechala opékat. Až byla zelenina měkká, dala jsem ji na dno zapékací misky, na ni jsem nastrouhala půlku tempehu. Tuto vrstvu jsem polila sójovou omáčkou johsen shoyu a nešetřila jsem s ní. Na to jsem dala vrstvu nastrouhané polenty, kterou jsem ještě předtím smíchala s nastrouhaným tavenýrem. Posledním krokem bylo polít takto naplněnou zapékací misku trochou rostlinné smetany. Svůj výtvor jsem pekla asi 40 minut v troubě předehřáté na 200 stupňů.

A teď obrázky:
nakrájená zelenina
již opečená zelenina v zapékací misce
zelenina a tempeh 
nastrouhaná polenta s tavenýrem
a šup s tím do trouby!
 tradáááá! :-)
Uprostřed vidíte onu zapečenou dobrotu, nahoře potom salát, který dělala maminka. Je tam kysaná zelenina (neboli pickles, který je prosím náš domácí), čerstvé čínské zelí a ořechy. Dole je potom můj dnešní pokus o dýni pečenou s provensálským kořením. Příprava jídla zabrala maximálně dvacet minut, samotné pečení asi čtyřicet minut. Takže žádná hrůza.

Uf, tak to bychom měli. Na co jsem ještě zapomněla? Přece popřát vám! Takže všem čtenářům přeji do nového roku, aby byli hýčkáni a aby se i sami hýčkali dobrým a hlavně zdravým jídlem.
Tak zdravému vaření zdar,
K.

Žádné komentáře:

Okomentovat