21. března 2011

Koulelo se, koulelo 2

Dnešní recept bude opět dezert, tak snad vám to nevadí. Poslední dobou mě honí mlsná, takže se ji snažím utišit, jak jen můžu, a to hlavně čímkoli kromě čokolády a podobných dobrot.
 Tento dezert mám velice ráda, protože je jednoduchý a chutná opravdu každému. (Odzkoušeno na docela velikém vzorku masožravců :-)

Dezert se skládá ze dvou částí - z tofu krému a pečeného jablíčka.
Na tofu krém budeme potřebovat bílé tofu a rozinky. Postup je jednoduchý - tofu nakrájíme na kostičky a vložíme do hrnce (nebo pokud se vám nechce krájet, může být i v celku). Přídáme hrst rozinek, zalijeme vodou a necháme spolu vařit asi 15 až 20 minut. Po této době dáme tofu a rozinky do mixéru (pozor, horké!) a s přidáním trošky vody z hrnce rozmixujeme na hladkou hmotu. Díky rozinkám dostane krém příjemnou nasládlou chuť.

Pečená jablíčka jsou velice jednoduchá. Omyjeme je, nakrájíme na půlměsíčky a vložíme do pekáčku. Nezapomeneme posolit (aby jablíčka pustila sladkou chuť)! Na závěr, aby to bylo trošku zajímavější, posypeme jablíčka trochou skořice. Dáme péct do předehřáté trouby, dokud nezměknou.

A teď fotky:
jablíčka + pekáč

jablíčka + skořice + pekáč

jablíčka + krém + miska
Toto je jeden z receptů, po kterých bych se umlátila a šla až na kraj světa, jen abych si ho mohla dát :-)
Zkuste ho taky.

Jinak vám přeju krásný první jarní den,
K.

16. března 2011

Detoxikace

Maminka mi přinesla jeden zajímavý článek ze zdravé výživy Krajinka v Uh. Hradišti. Tak jsem se rozhodla, že vám ho sem přepíšu, protože sama bych to asi líp nenapsala.

Jaro - nejlepší čas k očistě
Nezadržitelně se blíží období jara a postupného oteplování, s jehož příchodem postupně odkládáme již nepotřebné oblečení. Stejně tak i náš organismus cítí přirozenou potřebu odložit vše, co jej zatěžuje, a to především nahromaděné toxiny a různé škodlivé látky, které vznikly především během končícího zimního období.

Právě a jen v období nastupujícího jara je takzvaná detoxikace čili očista organizmu nejúčinnější a tedy nejvhodnější, a proto by byla škoda ji nevyužít.

Již moudré východní národy několik tisíc let před námi objevily, že se škodlivé látky z našeho těla vylučují pomocí jater. Právě na jaře jsou játra a taky žlučník na vrcholu své aktivity. Je tedy na nás, zda tyto orgány a jejich důležité funkce v tomto období podpoříme, nebo je naopak oslabíme.

Pokud se nám očista podaří, náš organizmus se nám pak odvděčí kvalitním výkonem (jak na fyzické, tak i na psychické úrovni), pevnějším zdravím a to především v dalším na nemoci choulostivém období roku - na podzim. Posilou jater získáme i emoční a psychickou stabilitu, která se nám bude hodit v době překonávání různých životních zkoušek neb nepříjemností. Játra totiž také zodpovídají za naši psychickou vyrovnanost a přizpůsobení se nečekaným životním situacím, které život s jistou pravidelností přináší.
Pokud jsme v životě neradi a těžko se přizpůsobujeme novým věcem či situacím, pokud jsme často výbušní nebo cítíme vnitřní napětí, je dost pravděpodobné, že máme svá játra v nepořádku.

Játra však nezodpovídají jen za detoxikaci, ale taky za pružnost a funkčnost šlach a vazů (nepružnost, ztuhlost kolena kyčlí, bolestivé prsty, křeče), dále za kvalitu zraku (zakalení, zčervenání, záněty, únava očí), také kontrolují slinivku, slezinu a žaludek a vyživují srdce (při velkém bloku jater mohou vznikat cévní a srdeční problémy).

Je jasné, že jsou pro nás játra opravdu nepostradatelná, a proto se vyplatí jim v jejich důležité činnosti pomoci. Nejlepší očistu jater je několikadenní půst v měsíčním období před Velikonocemi, při kterém pijeme jen čistou vodu nebo kvalitní zeleninové šťávy. Také můžeme držet lehčí půsty, při nichž několik dnů například jíme jen vařenou celozrnnou rýži s mořskou řasou wakame a vařenou zeleninu se semínky.

Půst však není vhodný pro chronicky nemocné a oslabené jedince, proto se podívejme na několik zásad, které očistu podporují a vyplatí se nám je alespoň v tomto období dodržovat.
Ze stravy vyloučíme: mléčné výrobky, tuky a tučnou stravu (zvláště pak margaríny, syrové oleje bez tepelné úpravy), suchou stravu, pečenou stravu (a to zvláště pečivo - chléb, rohlíky, koláče, buchty, sušenky, keksy,...) a také fritovanou a smaženou stravu a alkohol
Do jídelníčku zařadíme: přirozeně kvašenou zeleninu a rychlokvašenou zeleninu, zeleninu rostoucí vzhůru (natě, pórek, naklíčená semínka luštěnin, naklíčenou řeřichu, ředkvičku,...),atd.

Vyhýbáme se stresům a stresovým situacím.


Tak co vy na to? Za zkoušku to stojí ne? Já jsem zkusila rýžovou dietu a moc mi pomohla.
Příjemné čištění přeju :-)
K.

11. března 2011

Koulelo se, koulelo červené jablíčko...

Včera bylo po dlouhé době zase takové nijaké počasí. Člověku se chce spát, nemá na nic náladu... venku je zataženo, zima, prostě nevlídno. A přesně proti takovému počasí mám dobrou obranu - pečené jablíčko. Věřte mi, že ať máte sebehorší den, pečené jablíčko vám vždy zvedne náladu.



Budeme potřebovat celá jablka a záleží na vás, kolik si jich uděláte. Nachystejte si taky ořechy, rozinky, sůl, slunečnicový olej a nějakou dobrou domácí marmeládu.

Z jablíček vybereme jadřinec (takovým tím super udělátkem, víte, co myslím) tak, aby zůstalo jablíčko v celku. Jeho povrch propícháme vidličkou. A teď přijde zajímavá věc - posolíme ho. Proč sůl a ne cukr? Je to právě sůl, která nám jablíčko osladí, protože z něj vytáhne jeho vlastní nasládlou chuť.

A teď náplň:
Rozinky krátce povaříme v menším množství vody a společně s ořechy je rozmixujeme. Měla by vzniknout taková tužší hmota. Pokud se nám zdá, že se hmota příliš nespojila, můžeme přidat trošku marmelády.

Náplň napěchujeme do vydlabaných jablíček a položíme je na olejem vymazaný plech. Pečeme v předehřáté troubě na 185 stupňů asi 20 minut.
A po 20 minutách... tradááá!

Nechte si chutnat.
K.

5. března 2011

Zamyšlení

Dnes vás asi zklamu, nebude žádný nový recept, jen takové malé zamyšlení.

Ať si každý říká, co chce, opravdu platí, že jsme to, co jíme. To, co každý den dáme do svého těla, vyživuje naše buňky a tím také celé tělo. Prostě a jednoduše - to co jíme, pijeme, dýcháme, jsme my. Společnost se k této pravdě staví různě. Někteří ji ignorují a jiní ji akceptují a snaží se podle ní žit.
Co se týče zdravé stravy... nejde o to držet přísné diety, trápit se a týrat. Jde o to poznat, co mé tělo v dané chvíli potřebuje, jaké jídlo mi dodá takovou energii, kterou potřebuji a která mi pomůže. Spousta lidí má své tělo plné různých látek, kvůli kterým už jejich tělo pomalu neví, co chce.
Na ty, kteří se snaží se svým tělem něco dělat, pohlížíme jako na podivíny chroupanící syrovou zeleninu a obilí, kteří si toho v životě už moc neužijou. Opak je pravdou, dámy a pánové. Takovíto lidé budou mít zaručeně kvalitnější a delší život. Samozřejmě může někdo namítnout, že o svou stravu vůbec nedbá, a přesto se cítí skvěle. To ano, cítí se skvěle teď, ale co za 5... 10... 20 let? To už to tak skvělé asi nebude.

Celá moje rodina se snažila pomoci už tolika lidem najít správnou cestu, aby změnili svou životosprávu. Zkoušelo jich to mnoho, ale podařilo se to jen několika mizivému procentu z nich. Většina to vzdala a to i v případě, že se potýkali s velmi vážnými zdravotními problémy. Člověk si pak vždycky říká, kde udělal chybu? Pomáhal málo? Nebo snad příliš? Podle mého názoru je hlavním problémem nedůvěra a nechuť něco radikálně změnit.
O to větší máme radost, když se to někomu podaří a sám přijde na to, že je mu opravdu mnohem lépe. Měli jsme v našem okolí případy, u kterých kdyby nedošlo ke změně životosprávy, už by mezi námi asi nebyli, ale i takové, kteří změnili životosprávu ve dosti pokročilém věku, cítí se teď o 100 % lépe a hlavně to jde na nich vidět. A pak že starého psa novým kouskům nenaučíš. Kecy! Otevřená mysl, odvaha, vytrvalost a chuť něco změnit jsou podle mě ty vlastnosti, které jsou ke změně potřeba.

Takže má prosba je... važte si sami sebe, mějte rádi své tělo a dejte mu to, co potřebuje. Je s námi přece od počátku života a bude s námi až do úplného konce.
Ať už trpíte nespavostí, pár kily navíc, stresem, bolestmi hlavy nebo bolestmi čehokoli jiného... na všem se dá pracovat i jinak než s použitím prášků a nebo tím, že takovéto problémy budete prostě přehlížet.

Jinak jsem vám ještě chtěla říct, že už je tady jaro. To není jen čas jarního úklidu doma, ale také čas jarní očisty těla od všech nečistot a škodlivin nahromaděných za celou dlouhou zimu a je také časem detoxikace. Tak místo oprašování lustrů, drhnutí oken a podobných činností, pro změnu drhněte a oprašujte sebe zevnitř :-) Omezte sladké, příliš slané pochutiny, potraviny obsahující pečenou mouku a maso. Přidejte více zeleniny, různé obiloviny a luštěniny. I týden na takové stravě bude mít pozitivní účinek.

Hezký začátek března vám všem.
K.